اجرای گروه موسيقي «شمس» در کاخ سعدآباد

كيخسرو پورناظري سرپرست گروه موسيقي «شمس»صبح امروز ، در خانه موسيقي، با اشاره به اينكه امسال از سوي يونسكو با عنوان مولانا نامگذاري شده، گفت: شخصيت و تاثير افكار و انديشه‌هاي مولانا به طوري است كه در جهان در ابعاد گسترده منتشر شده است و هنرمندان زيادي به آن توجه كرده‌اند.

وي افزود: انديشه‌ها و نوشته‌هاي مولانا به 500 زبان دنيا ترجمه شده و مي‌شود و اين خود مايه افتخار و سرافرازي ماست كه مولانا را از آن خود مي‌دانيم و دنباله رو اين بزرگ مرد عشق و عرفان و معنويت هستيم بر اين اساس وظيفه خود دانستيم كه سهم كوچكي در اين بزرگداشت داشته باشيم.

پورناظري ادامه داد: گروه ما ساليان طولاني است كه از اشعار مولانا در كارهايش استفاده كرده و به بركت اين اشعار و انديشه‌ها، آهنگ‌هايي ساخته شده كه مورد استقبال عموم هنردوستان قرار گرفته و اين خود مايه خوشحالي ماست كه بيش از يك ربع قرن است كه اين ارتباط هنري برقرار شده است.

سرپرست گروه شمس در خصوص چگونگي برگزاري اين كنسرت اظهار داشت: كنسرت را در دو بخش موسيقي سنتي و موسيقي تنبور بر اساس اشعاري از حضرت مولانا برگزار مي‌كنيم كه قطعات جديد به همراه چند قطعه از آلبومهاي منتشر شده اجرا خواهد شد.

وي در ادامه درباره نوازندگان ميهمان در اين اجرا گفت: 9 ميهمان از تركيه، 3 سماع‌گر و يك نوازنده ني از قونيه و3 نوازنده چنگ ويلن سل از فرانسه در اين كنسرت ما را همراهي خواهند كرد.

در ادامه تهمورث پورناظري نوازنده تنبور در خصوص اين كنسرت گفت: در اين برنامه گروه شمس به همراه نوازندگان ميهمان در بخش موسيقي تنبور قطعاتي چون براي تو، صاحبان، آن سومرو و در بخش سنتي قطعاتي چون اركستر و آواز، ساقي، سه نوازي سه تار، چنگ و ويلن سل بر اساس روايت مولانا وعاشقان را اجرا مي‌كنيم كه فرشاد جمالي به عنوان خواننده و نجمه تجدد و ندا خاكي به عنوان هم خوان در كنار گروه قرار دارند و در يك بخش فرشاد جمالي به دكلمه خواني مي‌پردازد.

وي در خصوص سماع گران قونيه افزود: اين هنرمندان با اجراي دو سه قطعه روي صحنه به سماع‌گري مي‌پردازند.

اين نوازنده تنبور با اشاره به تغيير مكان كنسرت از نياوران به سعد‌آباد بيان داشت: به دليل تغييرات برنامه مجبور شديم كنسرت را به تعويق بيندازيم كه در اين زمان نياوران برنامه ديگري داشت و با وجود اينكه سن تالار وزارت كشور نيز براي گروه‌ها كوچك بود با كاخ سعد آباد وارد مذاكره شديم و اجرايمان به اين مكان منتقل شد.

مدير گروه شمس درباره تغيير روش اجراي گروه شمس در اجراهاي مختلف گفت:اجراي گروه شمس با اركستر فيلارمونيك اكراين بر اساس موسيقي تنبور، كردي و سنتي بود اما از آنجايي كه سياست‌هاي اجرايي ما بر عدم تكرار استوار است در اين اجرا از سماع گران و چند نوازنده ديگر بر اساس فرمهاي خاص استفاده كرده‌ايم. به طوري كه در هر دو بخش موسيقي به هم پيوسته ارايه مي‌كنيم و به دليل قديمي بودن ساز تنبور و چنگ سعي داريم پيوندي بين اين دو ساز قديمي برقرار كنيم. همچنين آواز متدوال موسيقي سنتي را نداريم بلكه آواز‌ها كوتاه و به برخي به صورت تك خواني و هم‌خواني است.

تهمورث پورناظري با اشاره به قيمت بليت‌هاي اين كنسرت اظهار داشت: قيمت بليطها 10، 15، 20 و 25 هزار تومان است كه البته يك جايگاه‌ به دانشجويان با قيمت‌هاي 6000 تومان اختصاص دارد.

وي افزود:كار تصوير‌برداري اين اجرا برعهده محمد‌رضا هنرمند كارگران سينما و تلويزيون است.

پورناظري در خاتمه با اشاره به توجه موسيقي گروه شمس در آمريكا خاطرنشان كرد:بعد از اجرا در ايران از 14 سپتامبر 10 برنامه‌ در ايالتهاي مختلف آمريكا برگزار مي‌كنيم.

در اين كنسرت كه از 6 تا 8 شهريور برگزار مي‌شود تمام اعضاي گروه شمس حضور نخواهند داشت و در بخش فارس و سنتي و كردي به روي صحنه مي‌رويم.
/ 0 نظر / 9 بازدید