سالروز بزرگداشت سعدی

با یکی دو روز تاخیر(!!) روز بزرگداشت سعدی(علیه الرحمه) را گرامی می داریم!

×××

مراسم بزرگداشت یاد روز شیخ اجل سعدی شیرازی شاعر بلند آوازه ایران و جهان روز چهارشنبه یکم اردیبهشت ماه با گلباران مقبره اش در شیراز آغاز شد. 

سال‌های ١٣٨۵ - ١٣٩۵ به عنوان دهه سعدی‌ شناسی نامگذاری شده است که در این دهه، هر سال به موضوعی خاص پرداخته خواهد شد و مقالات ارایه شده به مراسم یادروز سعدی به گونه موضوعی و تخصصی خواهد بود.
در همین راستا سال 85 به دوران‌شناسی سعدی، سال 86 به زندگی و اندیشه سعدی، سال 87به گلستان و سال 88 به بوستان پرداخته شد که مجموعه مقالات این چهار سال در دفترهای دهم تا سیزدهم سعدی‌شناسی چاپ و منتشر شده است.
با توجه به همین نامگذاری، سال 1389 به عنوان سال غزل نامیده شده است و در روزهای اول و دوم اردیبهشت ماه در شیراز و تهران، سعدی ‌پژوهان، زیبایی‌های غزلیات عاشقانه و عارفانه سعدی را مورد بررسی قرار خواهند داد.
برنامه‌های علمی یادروز سعدی از ساعت 9 صبح روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با حضور سعدی‌ پژوهان و علاقه‌مندان به سعدی آغاز شد.
در این مراسم دکتر اصغر دادبه پیرامون جایگاه غزل سعدی در آرمانشهر او، عبدالعلی دستغیب پیرامون ساختار غزل‌های سعدی، دکتر یوسف نیّری پیرامون موج سخن در غزل سعدی، دکتر رضا شعبانی پیرامون طنز در غزل سعدی، دکتر ضیاء موحد پیرامون موسیقی در غزل سعدی، دکتر صفر عبدالله پیرامون تحلیل زیبایی‌شناختی دو غزل سعدی، دکتر مهدی محبّتی پیرامون زیرساخت‌های دینی و کلامی غزلیات و نقش آن در تکوین فرم غزل سعدی، دکتر فرح نیازکار پیرامون نظربازی سعدی، دغدغه گناه! و دکتر علی محمدی پیرامون بدعت التزام در غزل سعدی سخنرانی خواهند کرد.
همچنین در این مراسم از خاندان فرهنگی مصطفوی، برای چاپ کلیات دیوان سعدی به خط شادروان میرزا محمود ادیب مصطفوی به تصحیح فصیح‌الملک شوریده شیرازی در سال 1388 تجلیل شد.
سیزدهمین دفتر سعدی‌شناسی ویژه بوستان و دو کارت غزل نیز همزمان با یادروز سعدی منتشر خواهد شد.
در روز پنج‌شنبه دوم اردیبهشت همایش سعدی در غزل با همکاری معاونت فرهنگی شهر کتاب در تهران برگزار خواهد شد.
یکم اردیبهشت در تقویم ملی ایران،‌روز بزرگداشت سعدی نامگذاری شده است

/ 1 نظر / 7 بازدید
احسان

سلام ما در دانشگاه زابل روز بزرگداشت سعدی رو برگزار کردیم.