گزارش یکصدمین جلسه گروه خمر کهن

عدد «صد» که اهمیتی ندارد وقتی می گوییم: «صدمین جلسه گروه خمر کهن را در ششمین سال فعالیتش برگزار کردیم»!

این صد را هر چه محکمتر و درشت تر بگوییم، باز هم اهمیتی ندارد؛ حتی خود لفظ «خمر کهن» هم بی اعتبار است؛ قراردادی است بین من و تو و او! می توانستیم قراری دیگر بگذاریم. این ها کلاً بی اهمیت است. و اما این که «خمر کهن» در یک یا «صد» جلسه، چه تاثیری بر ما و زندگی مان گذاشته بسیار اهمیت دارد.

خمر کهن، زندگی بعضی از اعضایش را متحول کرده. چشمها را شسته تا جور دیگر ببینیم؛ بی قضاوت و بی غرض. چشمان عده ای را کمی شسته و عده ای را بیشتر. خمر کهن اژدهای نفس ما را زخمی کرده و استقامت و پایداری بسیار زیادی لازم است تا گردن آن اژدها را که حالا زخمی برداشته و کمی ضعیف تر شده، بشکنیم.

دور هم جمع می شویم تا چشمه خمر کهن خشک نشود؛ همچنان بجوشد و ما  نو به نو  روح مان را و چشمهایمان را در آن بشوییم تا غبار بر آن نباشد. تا پرده کبود مقابل چشمانمان کمرنگ و کمرنگ تر شود. تا خمر کهنی باشد تا ما در آن به پشتگرمی یکدیگر، بایستیم و نَفَسی تازه کنیم تا نَفَسِ اژدهای نفْس را بگیریم!

 ***

جلسه صدم با حضور نزدیک سی نفر در پارک طالقانی برگزار شد. فکر می کردیم که محیط پارک همچون سالهای قبل مساعد است، اما نبود. به شوق عطر گلهای بهاری و نغمه پرندگان آمده بودیم اما بوی کود بود و دود کامیونت ها و صدای آزاردهنده ماشینهای سنگین عمرانی. نمی دانستیم که دارند این پارک جنگلی ارام را سیمانیزه تر می کنند! وگرنه نمی آمدیم. به هر حال جلسه صدم، یکی از نامطلوب ترین جلسات ما از لحاظ شرایط محیطی بود.

دور تا دور آلاچیق روی نیمکت نشستیم. با اضافه شدن تعدای دیگر از دوستان، جا کم آوردیم. و چند نفری هم روی زمین نشستند. البته زیرانداز انداخته بودیم.

قبل از انکه مثنوی خوانی را شروع کنیم، دی وی دی فیلمی از سفر، تقدیم حاضرین شد. در واقع به نوعی هدیه صدمین جلسه گروه بود. و همراه آن سی دی فایلهای متنی و صوتی سفر را هم دادیم. و بعد حسین صابری مثنوی خوانی را شروع کرد. البته قرار بود مثنوی بخواند؛ اما آنقدر گفت و گفت و گفت تا ده دقیقه ای به پایان فرصت مثنوی خوانی، نوبت به مثنوی هم  رسید! شیخ حسین ما چنین است؛ وقتی چشمه معرفتش می جوشد، بندی بر آن نیست. می رود.

بعد از مثنوی خوانی، پذیرایی مختصری انجام شد و بعد درباره خمر کهن و ماهیتش و تاثیر آن ر زندگی مان صحبت کردیم.

با شیدن حکایتی از گلستان با صدای آقای چیت ساز، نوبت به بحث درباره کتاب "در تکاپوی معنا" رسید و محمدرضا قاسمی - مثل همیشه، مسلط - درباره این کتاب جالب حرف زد و از کرم راه و راه و کرم زرد گفت؛ گفت ناگفتنی ها را!

یک ربع زودتر از زمانی که پیش تر اعلام کرده بودیم، جلسه را به پایان بردیم و چند نفری هم راهی نمایشگاه کتاب  شدیم.

جلسه یک خلاء بزرگ داشت و آن جای خالی منصور بنانی – با توضیحات و نظرات روشنگرش – و خانم امیرعلایی بود و همچنین خانم یوسفی و علی پاداش( که دیگر داریم به نبودنش عادت می کنیم! از بس که نمی آید!) و آقای موسوی زاده و خانم آقاجانی و ... .

در عوض فرهاد فریدزاده، آمده بود و با آمدنش ما را خوشحال کرد. دیگر همسفرانمان، خانم ها فزونی و کرمی و آقای صیدی، هم آمده بودند. خانم رحیمی هم بود با دوستانشان خانم ها عدیلی(مادر و دختر). خانم رامشک برای اولین بار حضور در جلسه را تجربه می کرد. به این دوستان اضافه کنید یاران همیشگی خمر کهن را: محسن غلامی، حسین صابری، محمدرضا قاسمی، آقای چیت ساز، آقای فیاضی، علی مظفری و خانم جاویدپور. خانم  ها ل.کارگری و حمزه لو و غلامی هم حاضر بودند و آقایان کبوداوندی و خسروی و ... نیز. رضا میرکریمی هم آمد، سری زد و زود رفت!

 

 

جلسه صدم هم تمام شد و به انتظار جلسه صد و یکم می نشینیم؛ و یادمان نمی رود  که فرقی بین «یک» و «صد و یک» نیست! و این ها هیچ اهمیتی ندارد، الّا سیر صعودی دگرگونی روحی معنوی ما.

مصطفی علیزاده

/ 21 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قطره

من خودم رو با استاد بنانی مقایسه نمی کنم و هر فرد رو منحصر به فرد می دونم ....همه چیز را همگان دانند و همه چیز را همگان دارند .... ولی می خوام بگم که اینو تجربه کردم که : گاهی برای نوشتن در سایت پانویس عزیز و سایتهای مشابه ، حرفهایی دارم ولی چون بطور همه گیر ، دوستان نظرات نمی نویسند ، مدتی بود که فکر می کردم ، نام " قطره " داره به چشم می زنه ... یه حالت ناخوشایند داشتم ....در برخی پستهاشون با اینکه حرفهایی داشتم ولی ننوشتم ... با کمی تامل فهمیدم که : در واقع این مقاومتی ست برعلیه کاری که باید کرد ولی به خاطر ترس از خودنمایی اونو انجام نمی دیم . و این خودش یکی از بازیهای هویت فکریه . که مارو سرزنش بکنه .... حالا بطور رها ، هر چی دلم می گه می نویسم ... بدون اینکه فکر کنم کسی چه خواهد گفت ...مثل قبل ها .... و واقعا کلافی ست این هویت فکری .... سر در گم می کنه ... به قول ـآقای مصفا حتی ما نفس رو هم به خاطر اون می کشیم ... دوستتون دارم .... [لبخند][گل]

مهدي

در توصيف گفتار شيواي حسين صابري و نوشتار زيباي مصطفي عليزاده زبانم قاصر است. پس اين‌بار نيز از نفس قدسي خواجه حافظ شيرازي بهره مي‌جويم آنجا که فرمود: عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا ما همه بنده و این قوم خـــــداوندانند

respina

سقراط بر این باور است که در آن پگاه سبز و هم آلود که حضرت دوست انسان را آفرید روح او را همچون سیبی از وسط به دو نیم کرد و به این دنیا فرستاد و به همین دلیل است که انسان ها در این دنیاپیوسته بدنبال نیمه ی گمشده خود می گردند . اما نیمه ی گمشده ی ما ان چنان که از نامش پیداست نیمی از وجود خود ماست که با رسیدن به ان کامل میشویم . نیمه ی گمشده ی ما می تواند انسان های انگشت شماری باشد مانند :پدر مادر برادر یک دوست . همچنین میتواند مانند اشیا باشد مثل:یک قلم یک عکس یک کتاب یا یک دست نوشته . و حتی می تواند غیر ملموس باشد یک آرزو یک ایده یک ارمان یک خاطره ی معطر و ... وخلاصه هر چیزی که اتصال او به ما و ما به او حضور انسان را متعالی و لبریز و سرشار از بودن سبز و شعفناک خدای گونه خویش نماید . به بیانی دیگر : نیمه ی گمشده ی ما همان قلب ما ست که بیرون از بدنمان می تپد . می خواستم این متن رو یک جوری به خمر کهن و ماهیتش و تاثیر اون در زندگیم ربط بدم اما فکر کنم خمر کهن همون نیمه ی گمشده ی زندگی منه. شما چطور ؟

کبودوندی

[گل][گل]

محمد

من حیس المجمو ما که نگرفطیم چی شد با این حال دس به تقدیممون همچنان گرمه [گل]

مصطفی علیزاده

محمدجان بسیار بسیار ممنون از نکته ظریف و قابل تاملی که بیان نمودی ما همیشه از شما یاد می گیریم[گل]

قطره

دوستان معلومه گیرنده ها با فرستنده متناسب نبوده و یا برعکس....[لبخند] پیدا کنیدپرتقال فروش را ....[خنده]

محسن

درود و دو صد بدرود ...[گل] دوستان گرامی و بسیار عزیز "" خمر کهن "" ... جلسات خمر کهن با عشق وافر دوستان در حضور و ارادت و تلاش برگزارکنندگان و در غیاب استاد پانویس از 100 گذشت و مایه افتخار و مباهات این جمع صمیمی است. گزارش زیبا و بی نقص از مصطفی عزیز ورود ما به باشگاه 100 جلسه ای ها رو تکمیل کرد. البته فضای پارک طالقانی به مناسبت افتتاح باغ موزه دفاع مقدس تا 3/4 /90 کماکان پر سرو صدا و رفت و آمد است. که این عامل از کیفیت خوب جلسه 100 کاست. با نظر دوستمون که حواشی و مقدمات مثنوی خوانی زیاد و از حوصله خارج است موافقم و حسین صابری عزیز هم با مناعت طبع بالا پذیرفتند... جمع دوستانه و صمیمی ما بقدری ظرفیت انتقاد پذیری و درک دوستان بالاست که نیازی به ناشناس نویسی نیست . از خانم قطره هم بابت مطالب و خاطراتشون ممنون هستیم . اصولا" این جلسات به همه ما کمک فراوانی کرده تا القاب و منیت ها رو کنار بگذاریم... .ولی بقول فرهاد عزیز : جناب "" دکتر بنانی "" رو در حد پرستش دوست داریم .... ارادت: محسن...

قطره

بله واقعا جمع صمیمی و انتقادپذیریه ... خوشحالم با تک تک روحیه ها ی دوستان آشنا می شم .... به نظر می رسه واژه ها نمی تونن همیشه منظور رو برسونن و اینکه هر کسی اگر بخواد در توجیه گفته های خودش پافشاری کنه ، از نفس هست . نیازی نیست که کسی بخواد همه ی دنیا رو متقاعد کنه به اون چه که خودش معتقده .... وووووووووووووووووووووو دکتر بنانی ،محبوب همه ی ما هستند .... دلم می خواد ایشون ، تمام دنیا رو درس بدن ... و همچنان با حوصله .... و تک تک شما برای قطره عزیزید .... ایهاالگروه خمر کهن ، آیا کسی نمی دونه خانم شهره محمدی چرا نیستند ....؟؟؟ نگرانشون شدم .... [نگران]

فرهاد فرید

حضور محفل انس است و دوستان جمعند! خوشحالم که هستید