سفر تابستانی سال ۱۳۹۲ گروه خمر کهن

 توجه: به علت تکمیل شدن ظرفیت، دوستانی که می‌خواهند در لیست رزروهای سفر باشند، تنها با تماس تلفنی یا اس ام اس، اسم و شماره تماس خود را اعلام کنند و اقدام به واریز پول ننمایند. در صورت امکان ثبت‌نام، با آنها تماس گرفته می‌شود.


بیایید بیایید به گلزار بگردیم...


در صدد هستیم به همراهی جمعی از آشنایان خمر‌کهنی و با دعوت از دوستانی از دور و نزدیک، سفری به مرکز استان باستانی لرستان، شهرستان "خرم‌آباد‌" داشته باشیم.
 


این شهر، تاریخی چند هزار ساله دارد و یکی از شهرهای قدیمی ایران است که از آغاز پیدایش خود تا کنون، تمدن‌های مختلف و متعددی، از جمله کاسی‌ها، بابلی‌ها، ایلامی‌ها، ساسانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان و . . . را تجربه کرده است. در پیرامون این شهر آثار متعددی از ادوار فوق باقی مانده است.

خرم‌آباد در میان دره‌ای قیفی شکل و پرآب جای گرفته و قلعه‌های تاریخی و قدیمی آن، محلی امن و سنگری محکم برای حاکمان زمان در برابر مهاجمان و شورشیان بوده است.

زمان آغاز سفر از تهران و از ساعت شش صبح روز دوشنبه یازدهم شهریور الی یازده شب پنجشنبه چهاردهم شهریور به مدت چهار روز خواهد بود. محل حضور برای حرکت همراه با میدل‌باس متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

محل اسکان و اقامت تور، هتل "سراب کیو‌" از مجموعه هتل‌های "ایرانگردی جهانگردی‌" واقع در میدان کیو، جنب صدا و سیمای خرم‌آباد می‌باشد که با بنایی مدرن از سال ۱۳۸۶ پذیرای گردشگران بوده است.


در ایام سفر صبحانه در هتل صرف خواهد شد و برای شام و ناهار، ضمن استفاده از سالن غذاخوری هتل، امکان مراجعه به رستوران‌های معتبر سطح شهر نیز در نظر گرفته شده است.بازدیدها و گشت‌ها:

در این سفر انشاالله در صورت مساعد بودن شرایط و با توجه به مدت زمان سفر، از دیدنی‌های زیر بازدید خواهیم داشت:

قلعهٔ فلک‌افلاک و موزه‌های مردم‌شناسی و باستان‌شناسی که در محوطهٔ قلعه واقع است.دریاچهٔ طبیعی کئو و پارک اطراف آن همراه با امکان قایق‌سواری در دریاچهآبشار نوژیانگرداب سنگیو شماری دیگر از مکان‌های تاریخی که با توجه به امکانات زمانی و مدیریتی در برنامه‌ها گنجانده خواهد شد.


هزینهٔ سفر برای هر نفر ۴۲۰ هزار تومان و کودکان تا ۷ سال بدون تخت ۳۰۰ هزار تومان برآورد شده است. این هزینه، ایاب و ذهاب و سه شب اقامت همراه با صبحانه، ناهار و شام برای چهار روز کامل، و نیز پذیرائی بین راه و ورودیه‌های اماکن دیدنی را شامل می‌شود.

اولویت‌: در صورتیکه‌ تعداد داوطلبین‌ سفر از سقف پیشبینی شده بیشتر‌ شود، اولویت‌ بر اساس پار‌امترهای زیر‌ تعیین‌ می‌شود:

۱. سابقه شرکت‌ و حضور در جلسات خمر‌کهن. (کسانیکه‌ قبلا در جلسات خمر‌کهن شرکت‌ کرده‌ باشند در ا‌ولویت هستند).

۲. تاریخ‌ ثبت نام. (کسانیکه‌ زودتر ثبت نام کرده‌ باشند طبعاً در اولویت‌ هستند.)

پس از پر شدن لیست، تعدادی از ثبت نام کنندگان‌ در لیست انتظار قرار می گیرند.


*مهم: ظرفیت ثبت نام محدود است.

* شرکت برای عموم آزاد است و نیاز به عضویت قبلی در گروه خمر کهن نیست.


توجه: به علت تکمیل شدن ظرفیت، دوستانی که می‌خواهند در لیست رزروهای سفر باشند، تنها با تماس تلفنی یا اس ام اس، اسم و شماره تماس خود را اعلام کنند و اقدام به واریز پول ننمایند. در صورت امکان ثبت‌نام، با آنها تماس گرفته می‌شود.


چگونگی ثبت نام:

متقاضیان با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر تا تاریخ ۱۵ امرداد سال ۹۲، به شماره کارت ذیل و ارسال شماره تراکنش‌ و اعلام اسم یا اسامی از طریق اس ام اس (به شماره تلفن اعلام شده در زیر) می‌توانند مراحل ثبت نام اولیه را انجام داده و در لیست سفر قرار بگیرند.

توجه: در هر مرحله از ثبت نام، در صورت انصراف، هیچگونه تعهدی در خصوص بازگشت مبلغ پرداخت شده وجود ندارد!

لازم به ذکر است که مبلغ واریزی کسانی که پس از بررسی اولویت‌ها از لیست اصلی و انتظار خارج شوند، به آنها عودت داده خواهد شد.

شماره کارت: 7395-0597-1290-6274 (بانک اقتصاد نوین) به نام سید مجتبی میر‌سمیعی

شماره تلفن: 09121693125

ایمیل تماس: boozinett@gmail.com


...

اطلاعات و عکسهای بیشتری از جاذبه‌های گردشگری خرم آباد را در این صفحه می‌توانید بخوانید و تماشا کنید:

صفحهٔ ویکیپیدیای خرم‌آباد و استان لرستان

ویدیوی معرفی آثار باستانی لرستان:

 

 
.: دریافت ویدیوی فوق :. 


• قلعه فلک‌الافلاک معروف‌ترین و پرجاذبه‌ترین اثر تاریخی در شهر خرم‌آباد است. این قلعه زیبا و دیدنی با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد ، با چشم اندازهای فوق العاده زیبا قرار گرفته است .بنای این قلعه که به «دوازده برجی‌» نیز شهرت دارد، در سده هفتم هجری در دوره اتابکان‌ لر روی خرابه‌های دژی‌ ایجاد شده، که برخی آن را از آثار دوره ساسانی می‌‌دانند. قلعه فلک‌الافلاک در دوره فتحعلیشاه قاجار مرمت شد و برج مرتفعی‌ به آن اضافه شد و از آن به بعد فلک‌الافلاک نامیده شد. فلک‌الافلاک یا دژ "شاپورخواست‌" بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه خرم‌آباد قرار دارد و با شماره 883 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
موزه قلعه فلک‌الافلاک در مجموعه قلعه فلک‌الافلاک قرار دارد و دو موزه مردم‌شناسی و باستانشناسی در آن دایر است.


• دریاچه "کیو" در خرم آباد یکی از منحصر به فردترین و زیباترین دریاچه‌های استان لرستان است که در شمال غربی شهرستان خرم آباد و در کنار پارک کیو قرار دارد. این دریاچه از ارزش‌های توریستی درون شهری برخوردار بوده و زیستگاهی مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است. کیو(کئو، که ‌او) در گویش لری به معنی کبود رنگ و آبی است و علت نامگذاری آن به این اسم، آب زلال و عمق دریاچه‌است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود.


• آبشار نوژیان در 30 کیلومتری جنوب خاوری خرم آباد در بخش پایی و در ناحیه‌ای جنگلی به همین نام قرار دارد. این آبشار با ارتفاع 95 متر، یکی از بلندترین آبشارهای کشور به حساب می‌آید. این آبشار که در نزدیکی گردشگاهی جنگلی به همین نام قرار دارد، یکی از زیبایی‌های طبیعی استان لرستان است و هر ساله، بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. گردش‌گاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد و در این کوه انواع گیاهان دارویی می‌رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی است. همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و همچنین برای جمع‌آوری گیاهان دارویی، به این ناحیه می‌روند و اوقات فراغت خود را در آن جا می‌گذرانند.


گرداب سنگی، بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی که بصورت مدور دور تا دو چشمه ای فصلی احداث گردیده است . قطر این بنا 18 متر با محیط 256 متر مربع با پنهای 3 متر و بلندی آن تا کف چشمه 18 متر است . این بنا دارای دریچه ای به ابعاد 90×160 برای هدایت آب آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهرشاپورخواست ، مشروب نمودن اراضی و بهره برداری از آسیابهای آبی بوده است. مواد و مصالح آن از سنگهای لاشه همراه ملات ساروج ( آهک و گچ و . . . ) می باشد که در ساختمان پل شاپوری وخرابه های شهر شاپورخواست مشاهده شده است.

 

/ 4 نظر / 272 بازدید
tabkom

با سلام و تشکر از زحمات دوستان.... و با آرزوی سفری خوش....

tabkom

ضمن سلام، دوستانی که اقدام به واریز وجه برای رزرو جا و همراهی در سفر می‌نمایند، حتما از طریق تماس تلفنی یا اس ام اس و یا ایمیل، اطلاع دهند. متشکر

tabkom

با سلام و تحیت، دوستانی که می‌خواهند در لیست رزروهای سفر باشند تنها با تماس یا اس ام اس، اسم و شماره خود را اعلام کنند و اقدام به واریز پول ننمایند، تا در صورت امکان با آنها تماس گرفته شود. ممنون

morteza

[قلب]