بحث آزاد: «توکل»

با سلام خدمت دوستان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

زمانی در گروه بحثها و تبادل نظرهایی در مورد موضوعات و ابيات و حكايات مختلف داشتیم که مدتی بدون دلیل(!) فراموش و تعطیل شده است. از این به بعد ان شاالله با مشارکت فعال دوستان علاقمند، چراغ این بحثها را روشن تر از پیش می کنیم.

اولین موضوعی که برای آغاز دوباره این سلسله بحث ها در نظر گرفتم، «توکل» است.

 

مولانا در چند‌جای مثنوی (به خصوص در دفتر اول و پنجم) و به ویژه در داستان «شیر و نخچیران» بحث توکل را مطرح و رازگشایی می کند. که ابیاتی را برای نمونه می آورم. منتظر نظر دوستان در این موضوع می مانیم.

و باز هم ذكر این نكته بسيار مهم ضروريست که دوستان مي توانند براي شرح و توضيحابيات و حكايات و...، صرفاً نظر و دريافت شخصي خود را، بدون استناد به شروح وتفاسير و گفته هاي ارائه شده از سوي محققين و نويسندگان بزرگ اين عرصه ، بياننمايند. و يا آنكه از آثار اين بزرگان استفاده نمايند كه در اين صورت ذكر مرجع مورداستفاده ضروريست.

 

 

گر توكّل مى‏كنى، در كار كن                       كِشت كن، پس تكيه بر جبّار كن

×××

هين توكل كن، ملرزان پا و دست                 رزق تو بر تو ز تو عاشق‏تر است‏

عاشق است و مى‏زند او مول مول               كه ز بى‏صبريت داند اى فضول‏

اين تبِ لرزه ز خوفِ جوع چيست؟                در توكل، سير مى‏تانند زيست‏

/ 9 نظر / 7 بازدید

As Ralph Waldo Emerson teaches us, "Always, always, always, always, always do what you are afraid to do." He also advises, "Do the thing you fear and the death of fear is certain."

یک نفر

بدون نام عزیز، مترادف همین جمله‌ای که شما نقل کرده‌اید از امام علی(ع) هست: از هر کار که می‌ترسی، در آن شو!

یک نفر عزیزتر, متشکرم , من اون لحظه اين جمله به يادم اومد نوشتم. زياد فرق نمی کنه چه کسی گفته باشه مهم اينه که خيلی چيزها رو تا تجربه نکنيم و تا به کار نگيريم نمی فهميمشون... با احترام به امام علی اگر خوب شناخته باشم و همه انسان ها بی نام

مصطفی

توکل، به معني اعتماد به خدا و عدم اعتماد به علل مادي در انجام امور است. که اين، حالتي قلبي و دروني مي باشد. بنابراين ميان توکل و تلاش، هيچ منافاتي وجود ندارد.

آقای مصطفی! اين چی بود؟ نظر بود, حرف يک کلام بود يا حکم قطعي!!! خيلی خشن بود. من از اون روزی که اين پست رو ديدم دقيق شده ام به "توکل", گاهی می بينمش گاهی نزديک می شه گاهی دور, ,ولی تعريف ۲ جمله ای براش ندارم. جمله شما يه جورايی برای من غير قابل درک هست. سخت هست که يک حالت قلبی و درونی(به قول شما) رو در يک جمله با ۴ تا کلمه گفت که هر کدومشون به تنهايی يک عالم علامت سوال ايجاد می کنند...

خاک پای مولانا

هو با حکم سماع از ديدگاه حضرت شمس تبريزی به روزيم. يا علی مدد

دنيا!

...طرحی نو در اندازيم http://www.youtube.com/watch?v=vr3x_RRJdd4

مریم

جلسه سیزدهم گروه شما فردا است؟ کجای پارک طالقانی بیائیم؟

...

دوستاني كه براي اولين بار قصد حضور در جلسه را دارند، جهت هماهنگي و كسب اطلاعات بيشتر، تلفني تماس بگيرند تا هماهنگي لازم به عمل آيد http://h1.ripway.com/khamr/html/intro.html