نوش کنید! میوه تقلید را

شاید تا حالا بیش از ده بار برایم و برایتان این ایمیل آمده باشد که:

بخوانید وچند بار بخوانید تا ضرب آهنگ درونی این غزل و حال مولانا را حس کنید و از عمق وجودتان بفهمید آنچه را که او گفته است

تقدیم به سوختگان راه مولانای روم...آن آشنای دیرینه  (!!)

نوش کنید کلام مولانا را...

 

نه مرادم، نه مریدم

نه پیامم، نه کلامم

نه سلامم، نه علیکم

... ( و الی آخر!!)

 خیلی ها مان هم همین ایمیل را برای دیگران می فرستیم. من کسی را می شناسم که حتی این شعر را کامل نخوانده و چون نام مولانا را بر پیشانی داشته برای دیگران و از جمله من، فوروارد کرده!

شاید بیش از ده بار روی این شعر در وال دوستان کامنت گذاشته باشم که : به تار سیبیل همان حضرت مولانا که این شعر از مولانا نیست! و دوباره ایمیل هایی می رسد و دوباره در وال دوست دیگری می بینم که نوشته شده: «غزلی زیبا از مولانا جلال الدین بلخی رومی»

اگر این شعر را یک بار با اندکی(فقط اندکی) دقت ادبی بخوانیم و اگر فقط دو تا غزل مولانا را همان دقت خوانده باشیم می توانیم به راحتی آب خوردن تشخیص دهیم که جنس کلام این شعر با آن «غزلیات» مولانا چقدر متفاوت است. تفاوتش از ثری تا به ثریاست!

نمی دانم کدام شیر پاک خورده ای اولین بار این تخم لق را دهان خلائق شکست و این بازی را راه انداخت.

خود جناب شاعر هم که آفتابی نمی شود! شاید کلی خوشحال است از اینکه شعرش را آنقدر بالا برده اند که به مولانا منسوب کرده اند. شاید هم کلی پکر است از اینکه شعرش را برداشته اند و نامی هم ازش نمی برند!

 همه این ها را گفتم، اما این را نگفتم که « اصلاً  مصطفی علیزاده،به تو چه که جماعت این شعر را به اسم مولانا همه جا دارند پخش می کنند؟! تو هم عرضه داری، یک نیمچه غزلی بگو و به اسم سعدی توی نت پخش کن. کی حال داره بره  بین آن همه غزل سعدی دنبالش بگردد !»

و جواب: «مگه مجبوریم هرچه دیگران می گویند و می نویسند تکرار کنیم، آن هم با افتخار!؟   خلق را تقلیدشان بر باد داد!»

حالا لابد باز هم باید نوش کنیم! نه کلام مولانا را، که میوه تقلید را! و تقلید، همین دست به دست گرداندن این شعر است تا از قافله عقب نمانده باشیم!

 

(( این یادداشت قبلا در وبلاگ بی رنگی منتشر شده است و حالا با اندکی تغییر در وبلاگ خمرکهن قرار داده می شود))

/ 9 نظر / 49 بازدید
tabkom

با سلام خدمت آقا مصطفی و همه دوستان .... این مورد که شما معرفی کردید مرا به یاد سی دی Molana Poly انداخت که آقای پانویس هم در سایت جلسات شرح مثنوی لینک تبلیغ آنرا قرار داده ...... اتفاقا به این شکل امکان بیشتری هست که افراد بیشتری درصدد پیگیری و شناخت مولانا و نظریات او بربیایند و استفادۀ مثبتی ببرند، جدی عرض میکنم !! ممنون

حدیث

تا به حال با این شعر مواجه نشده بودم.اما ممنون از اطلاعتون.[لبخند]

علیرضا

سلام- درروانشناسی اجتماعی دوران های تاریخی یک ملت به ادوار مختلف با توجه به خصوصیت آن دوره ملت تعریف میشود.این دوره ملت ایران به سرعت زیاد درمصرف مواد مخدرهایی است که سریع جمائت را نشئه کند مثل شیشه ! وخصوسیات دوم این دوره ملت ما بیحالی بشکل فوروارد کردن است- بحث تقلید صرف نیست بلکه بحث بودن دراین دوره تاریخی است به گواهی "روانشناسی اجتماع " چه ازنوع سیاسی اش وچه ازنوع علم الاجتماعی اش وچه از انواع دیگر آن . شاید بد نباشد دریکی از جلسات خمرکهن بد نباشد به این موضوع نظری افکنده شود که بسیار مفید است . البته میشود از قبل نیز این تحقیق موجز از دوستان خواسته شود که درآن شرکت کنند.

نيلوفر

گرچه عقلت‏سوى بالا مى‏پرد / مرغ تقليدت به پستى مى‏چرد

بهروز خاوری

سلام دوست! مطالب زیبای تان را خواندم و با اجازه لینکش می کنم اگر خواستی به من هم سری بزن

قطره

سلام بر همدلان عزیز سپاس ..... هر چه در " اکنون و در اینجا " هست را سپاس ..... که جاری هستی ، فقط در " اینجا و اکنون " است و بس ..... و جز آن ، هر چه هست ، در افکاری جا داده شده در " زمان و مکان " است . در ذهن . و انسان رو فرای زمان ومکان می دونم . غباری که در وسعت بی انتهای هستی ، مثل تمام کهکشانها مدیریت می شه .... پس تا مدیری مدبر ، اینهمه ، را فرماندهی می کند ، هیچ غمی نیست .... ممنون از عزیرانی که با ایمیل . با اس ام اس . با کامنت ، جویای حال بودند . می خوام بگم که : تحت حمایت فرمانده کل ، " اکنون و اینجا " حال قطره خوبه .... نگران نباشید . لبخند [لبخند]

حسین

نوش کردیم...ممنون... راستی اسم وبلاگم عوض شده...دیدم بیکارم گفتم بگذار اسم وبلاگ رو عوض کنم...

سعید

سلام من اتفاقی با این یادداشت شما روبرو شدم . بله این شعر مال حضرت مولانا نیست قطعا ولی این شعر مال شخصیست که اتفاقا فکر می کنم باید مولوی شناس هم باشه دلیلش هم اینه که انسان رو به خود انسان ارجاع میده برای اینکه خودشناسی مقدمه ایست بر خدا شناسی اما کاش در جایی خودش رو معرفی کنه تا از انتساب این شعر بصورت غلط به مولانا خودداری بشه . ممنون از اهتمام شما به اصلاح امور عزت زیاد