چهار سخنرانی کوتاه

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

    تا بحال فایلهای PDF را بدوستان پیشنهاد می‌دادیم، اکنون دعوت می‌کنم به چند فایل صوتی با موضوعیت عرفان مولانا گوش دهید. سایت بسیار خوب باشگاه دات نت حاوی مقالات و فایلهای صوتی خوب و تازه‌ای است. این چند سخنرانی کوتاه را از این سایت بدوستان پیشنهاد می‌دهیم:

 

 

 

شاخصه‌هاي عرفان مولانا

سخنراني دكتر محمدعلي موحد

 

فايل حاضر سخنراني دكتر محمدعلي موحد با موضوعشاخصه‌هاي عرفان مولانامي‌باشد كه همايش عرفان مولوي در تاریخ 3/10/85 در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران ایراد گردیده است.

 

دريافت فايل 

 

------------------------

 

عقل در مولانا

سخنراني دکتر غلامحسين ابراهيمي ديناني

 

فايل حاضر سخنرانيدکتر غلامحسين ابراهيمي دينانيبا موضوععقل در مولانامي‌باشد كه همايشعرفان مولويدر تاریخ 3/10/85 دردانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهرانایراد گردیده است. 

 

دريافت فايل 

 

------------------------

 

نيكلسون و خدمات او در مورد مكتب عرفاني مولانا

سخنراني دكتر حسن لاهوتي

 

فايل حاضر سخنراني دكتر حسن لاهوتي با موضوعنيكلسون و خدمات او در مورد مكتب عرفاني مولانامي‌باشد كه همايش عرفان مولوي در تاریخ 3/10/85 در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران ایراد گردیده است.

 

دريافت فايل 

 

------------------------

 

زبان عرفاني مولانا

سخنراني دكتر بهمن نامور مطلق

 

فايل حاضر سخنرانيدكتر بهمن نامور مطلقبا موضوعزبان عرفاني مولانامي‌باشد كه همايشعرفان مولويدر تاریخ 3/10/85 دردانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهرانایراد گردیده است. 

 

دريافت فايل 

 

========================

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
مصطفی

پانويس جان سپاس فراوان - عالی بود- ای والله

نوشين

سلام تشکر که اين لينک به فايل ها رو گذاشتيد. من از ساعت ۴ به بعد تونستم در اين همايش حاضر باشم ولی راستش رو بخواين افسوس نخوردم که چرا از صبح نبودم! نمی دونم چرا ولی به نظر می يومد همه چيز خيلی خیلی کلی بود و فقط برای اينکه چيزی گفته شده باشه , يعنی فقط برای اينکه اين همايش هر طوری شده برگزار بشه !اين شخصيت هايی رو هم که صحبت می کردند خوب نمی شناختم(که این اشکال از خود من هست!) ولی فکر می کنم دکتر بهمن نامور بودند که اشاره به اين مطلب کردند در برخی از شعرهای مولانا به خاطر اینکه (همانطور که شما هم در جلسات گفتید) مولانا یک موضوع رو رها می کنه و دنبال چیز دیگه ای می ره و دوباره چند یا چندین بیت بعد به موضوع اصلی بر می گرده, گسستگی به وجود می ياد و اگر ما اين رو نفهميم نتيجه اش اين می شه که يک قطعه از شعر رو (که مثال يکی از کتاب های دانشگاهی رو زدند) بدون اینکه ابیات مرتبط با اون رو که گاه حتی در یک شعر دیگه اومده در نظر بگیریم می یاریم و هم استاد و هم دانشجو سر در گم می مونه که این یعنی چی! من هم یاد صحبت های شما افتادم که این رو در جلسات تاکید کردید و هم یاد این افتادم که برای اینکه در مدرسه ....

نوشين

(ادامه)ما رو با قرآن آشنا کنند اتفاقی مشابه اين افتاده, اولا اينکه ما رو با زبان قرآن آشنا نکردند, درسته که زبان نوشتاری قرآن عربی هست ولی زبانی که ما نياز داريم ياد بگيريم تا قرآن رو بفهميم عربی نيست, قرآن هم بيشتر زبان سمبل هست. يکی اين و ديگه اينکه يادم می ياد تو دوره دبيرستان آيه های قرآن رو آورده بودند بدون اينکه ارتباطش رو با آيه های قبل و بعدش در نظر بگيره, بعد من خوب يادمه که هيج جور نمی تونستم با قرآن ارتباط برقرار کنم چون اصلا نمی فهميدم , خوب پيش خودم می گفتم يعنی چی حالا که "قال لاهله امکثوا انی آنست نارا" ,الان هم نفهمیدم!!! :-) , یا اینکه خدا به شیطان گفت انسان رو سجده کن و شیطان این کار رو نکرد و خدا شیطان رو طرد کرد, همه تاکیدها رو می برند روی شیطان در صورتیکه به نظر من تاکید روی نگاه شیطانی هست و نگاه شیطانی می تونه نگاه هر کدوم از ما به انسان های اطرافمون و حتی به خودمون باشه, یک نگاه ظاهربین که هم شخصیت خودش رو بر مبنای اون شکل می ده و هم شخصیت دیگران رو با اون اعتبارسنجی می کنه خلاصه اينکه خيلی چيزها رو بايد از اول ببينيم, يعنی بايد خيلی چيزهايی رو که داريم بندازيم دور و از اول ن

نوشين

سلام اون صحبتی که در پست قبلی کردم و گفتم فکر می کنم آقای دکتر نامور مطلق بيان کردند از ايشون نبود. ديشب که فايل صدای چهار سخنرانی بعد از ساعت ۴ رو که ضبط کردم گوش دادم متوجه شدم که آقای دکتر سجادی رو اشتباها تو ذهنم با اسم دکتر نامور مطلق ثبت کرده بودم. حالا که صحبت شد خوبه بگم که به نظرم نتيجه تحقيق و پژوهش آقای دکتر سجادی که خودشون در سه بخش فرودها و فرازها, گزيرها و گريزها و پيوست ها و گسست ها در ساختار ابيات مثنوی نام بردند و قرار هست که به صورت کتاب چاپ بشه, جالب و مفید باشه.

Panevis

سلام نوشین خانم، بله، در مورد اینکه نوشته‌اید همه چیز کلی بود و فقط برای اینکه یک برنامه‌ای برگزار بشه و ... حق با شماست. متاسفانه اکثر برنامه‌هایی که برای مولانا برگزار می‌شود کمتر از مایه و محتوایی مفید برخوردار هستند. و حتی محققان و اهل باصلاح فن نیز حرفهاشان این روزها بسیار به کلی‌گویی کشیده و بلکه کشانده شده است. امیدوارم این روند متوقف شود، هرچند امیدی مقرون بتحقق نیست.