درس های بهار قونیه برای عاشقان مولانا

یادداشتی از همسفر بزرگوارمان، دکتر محمد امین مروتی، برای وبلاگ خمر کهن و خمرکهنی ها

 

 

هر نوروز، می تواند سرآغازی نو باشد. نو شدن کائنات، شوق و شور نو شدن را در صمیم جان انسان ها هم بیدار می کند و انرژی روانی تازه ای در ما می دمد تا تصمیمات خوبی برای ادامة سفری به نام "زندگی" بگیریم. ما آدمیان که از جماد و نبات و حیوان کمتر نیستیم :

 

  

 

بامدادی کـه تفاوت نکند لیل و نــهار       خـوش بود دامن صحرا و تماشای بـهار
بلبلان وقت گل آمد که بنالند از شوق      نه کم از بلبل مستی تو بنال ای هشیار
خبرت هست که مرغان سحر می‏گویند؛   آخر ای خفته! سر از خواب جهالت بردار

 

آنجا که شتر هم به رقص می آید چرا من نیایم :به قول مولانا: "خونم به جوش آمد؛ کند در جوی تن رقص الجمل" وقتی همة کائنات دارند پوست می اندازند، تو هم می خواهی در این همرنگی و هماهنگی و هارمونی جایی داشته باشی تا ملالت ها و کسالت ها را به گذشته ها بسپاری و زندگی جدیدی آغاز کنی:

هر زمانی نو صورتی و نو جمال                             تا زِ نو دیدن، فرو میرد ملال

مولانا حدیثی را از پیامبر نقل میکند که تن خود را در معرض باد بهار بگذارید تا مثل درختان سبز و تازه شوید:

گفت پیـغامبر ز سرمای بـهار                     تن مـــپوشانید یــاران، زینهار

زآنکه با جانِ شما آن می کند                    کآن بهاران بـا درختان می کند

اما ادامه می دهد این ظاهر حدیث است و احیاگر حقیقیِ جان ها، نفس و دمِ پاکان و بزرگان است که همچون باد بهاری، روح تازه ای در کالبد ما می دمد:

راویــان این را به ظاهر برده اند            هم بر آن صورت قـناعت کرده اند

آن خزان، نزد خدا نفس و هواست             عقل و جان، عین بهار است و بقاست

پس به تاویل، این بوَد کانفاس پاک          چون بهار است و حیات برگ و تاک

 

به دنبال ظاهر و باطن این حدیث بود که بهارمان را با نفس پاک مولانا آغاز کردیم. نوروز سال 90 برای من از جهت دیگری هم امید آفرین و انرژی زا بود و علاوه بر هماهنگی با طبیعت، هماهنگی و همراهی با دوستانی همدل و همرنگ و شروع سال جدید، بر اشتیاق نو شدن می افزود. و در کنار همة این ها سفر به قونیه و مدد گرفتن از انفاس قدسی مولانا جلال الدین محمد، نوروز امسالمان را رنگ و بویی دیگر داده بود که مژده شروعی بهتر و متفاوت تر و انرژیک تر را می داد.

 

 شمّه ای از مستیِ مستور در خمر کهنی به نام مولانا و آثارش و شمه ای از شمیم یکرنگی و یکدلیِ دوستانی به نام "خمر کهن"، مشام جانمان را نوازش می داد و مجال چنین شروع خوبی را فراهم می آوردند. دکتر بنانی با یوگای خنده به ما می آموخت که هر چه شادتر باشیم، آزارمان کمتر می شود و این که به عکس رویه متعارف و معهود، برای غم خوردن و شاد نبودن است که باید به دنبال دلیل بگردیم نه برای خندیدن. آموختیم شادی بی دلیل را و فرحناکی و طربناکی بی سبب را.

خدمت "بی مزد و منت" را از عزیزانی چون آقا مصطفی و آقا محسن و خانم دکتر امیر اعلایی و آقا صدرا یاد گرفتیم و از برادرش، آقا رضای عزیز که لحظه های شادمان را شکار و در قاب تصویر جاودانه می کرد و  از حسین آقای صابری بگویم که مثنوی را خیلی خوب و بی حاشیه و بی ادعا برایمان شرح می کرد و با سعه ی صدر به نظرات مختلف مجال اظهار می داد و البته این تنها هنر ایشان نبود و روز آخر درس مفرحی از جانور شناسی و سلسلة آکل و ماکول از ایشان فرا گرفتیم. این درس با در آوردن صدایِ حیوانات توسط دکتر بنانی و دکتر حافظی تکمیل شد که بی تناسب با شغل بنده و آقا منصور نبود. اصوات موزونی که مفرّح ذات بود.

 هنرهای آقای فریدزاده هم خیلی دیر سر از روزن برآورد. ایشان هم در سرودن غزل نو  گل کاشت و البته گاهی هم گل به آب می داد و کارش به سه نقطه گویی هم می کشید و تور لیدری به نام آقا مهرداد خدایی که بیشتر از یک لیدر، یک همراه خوش قلب و دلسوز بود و در بودنش، نبودن مسئولین بالاتر خود را جبران می کرد و تعلق خاطرش به اسپانیایی و ایتالیایی هم اسباب انبساط خاطر و گشایش لب بود. در این میان، خاله سوسکه ای به نام "یاس" که با شیرین کاری ها و شیرین زبانی هایش از همه دلبری و دلربایی می کرد و یادم نرود بگویم

همدلی و همزبانی یاران خمر کهن، کدورت ناشی از بدعهدی ها و وظیفه ناشناسی های مسئولین تور را از دل می زدود و بیان محکم و متین  و منطقی خانم دکتر امیرعلایی در برابر این بی مسئولیتی ها، براین همدلی و همزبانی می افزود. نجابت و صداقت و قدرشناسی بزرگوارانی نظیر آقای چیت ساز و آقای هراتی و خانم جاویدپور و همه عزیزانی که با شور وشوق جماعت را همراهی می کردند، هم به گرمای محفل ما می افزود. صفا و مهربانی علیزاده ها و خانواده هایشان هم که دیگر در وصف نمیگنجد و البته فراموش نشود تشکر از سماع گرانی که به شب تولد آقا محمدرضا "جلوه های ویژه" ای بخشیدند و جشن تولد امسال را در خاطر محمدرضا همیشگی کردند. و همه این لحظات برای صافی شدن مان از اوصافمان، کمک مغتنمی بود. درس های بهار قونیه را مرور کنیم تا مبادا در چرخة مدور و مکرر روزمرگی هایمان، گمشان کنیم.

هر آن چیزی که به تو کمک می کند تا به جای به رخ کشیدن اوصاف، از آن ها صافی و تصفیه شوی، ترا یک قدم به ذات خودت و حقیقتِ خدایت، نزدیک تر ساخته است:

خویش را صافی کن از اوصافِ خویش                   تا ببینی ذات پاک و صاف خویش

از بنانی ها، علیزاده ها، میرکریمی ها، حافظی ها، از آقای غلامی و صابری و از یاس عزیز و همه عزیزان دیگر که مجال چنین تصفیه ای را فراهم کردند صمیمانه سپاسگزارم. از پیدا کردن یکبارة این همه دوست خوب در این مدت کوتاه، احساس خوشوقتی و خوشبختی می کنم. و مشتاقانه برای دیدارمجددشان لحظات را شمارش می کنم و امیدوارم سفرهایی چنین کارساز و مفید ادامه یابد تا زمینه های "حول حالنا"یمان فراهم تر گردد. انشاء ا....

  ای خدا این وصل را هــجران مکن                    سر خوشانِ عشق را نــالان مـکن

  نیست در عالم زِ هـجران تــلخ تـر                   هر چه خواهی کن ولیکن، آن مکن

                                                                          محمد امین مروتی 9/1/90

/ 11 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

تشکر بسیار از دکتر مروتی که هم گرما بخش جمع مسافران بودندو هم با این گزارش خوبشان خاطرات شیرین سفر را در دل و جان ما زنده کردند. از خداوند برای ایشان و خانواده گرامیشان روزهای خوب را آرزومندم.

مصطفی علیزاده

آشنایی با دکتر مروتی عزیز - این مرد نازنین که حضورش مایه آرامش بود، از بزرگترین دستاوردهای این سفر برای من و خمرکهنی ها بود.[گل] آقای مروتی عزیز قلمتان نیز همانند کلامتان شیوا وشیرین و تاثیرگذار است. دست مریزاد

ط.قادری

زیبا بود. سفر ؛ همسفران ؛ آشنایی ها و تجدید خاطره به قلم دکتر مروتی . لحظه لحظه ی سفر خاطره انگیز بود و حتما ماندگار. به امید سالی خوب برای همه ی دوستان .

محمد

آی خدا چه لذتی بردم از این گزارش زیبا. خدا رو شکر میکنم که این سفر همانطور که انتظار میرفت اینقدر پربار و با برکت و صفا بوده. گزارش سفر جناب مروتی به خودی خود صفایی داد به دل ما و از احساس حسرت از دست دادن همراهی سفر به شدت کاست چرا که ما را با توصیفات زیبا و دلنشین، هم همراه سفر دوستان ساخت و هم بهره مند از اشارات شیرین و آموزنده. متشکرم و منتظر دیدار دوستان عزیز

محسن

بنام ایزد یکتا .. . درود و دو صد بدرود بر تمامی خانواده بزرگ خمر کهن ...در این بهار زیبا ... به اثبات این سفر "" بهاریه قونیه "" بهترین سفر من و خانواده در کنار بزرگواران و اساتیدی بود که تا سالیان از حلاوت آن مسرور و از داشتن آن لحظات مغرور خواهیم بود. دکتر مروتی عزیز و خانواده گرامیشان در این سفر در کنار خانواده های بنانی - امیر علایی - علیزاده-میرکریمی - صابری - چیت ساز-یوسفی-قادری-هراتی-و..... بهاریه جاودان و لحظاتی طلایی را در کنار مرقد خاص مولانا در تقویم زندگی ما رقم زدند. ...... از همه همسفران خوبم سپاس و تشکر دارم ...

منصور بنانی

الف) گر هزارانند یک تن بیش نیست جز خیالات عدد اندیش نیست چند گوهر گرانبها به درجاتی در کوله بار این سفر با هم حضور داشتند ( که در اصل یک گوهر بیش نبود!) و رنج سفر را به گنجینه ای مبدل نمودند: اول: زائر بودن و دل به دریا زدن و بریدن از راحتی خانه و کاشانه برای زیارت یک فضای روحانی. به قول مولانا: من علم اکنون به صحرا می زنم یا سر اندازی و یا روی صنم دوم: فرو ریختن منیت کاذب در جهت مشاهده و ملامسه بی غرض لحظات فانی سفر و سیر بهتر در آفاق و انفس، سوم: حضور کودکانی چون یاس و پرنیان که با فطرت پاک خود جاذب فرشتگان رحمت الهی و خنده های شکر بودند. چهارم: در جمع بودن آگاهانه و بی غرضانه برای خدمت به دیگران و شاد نمودن دیگران بدون توقع پاداش که گویند اگر در جهت امری شریف دو نفر خالصانه با هم جمع شوند نفر سوم خدا خواهد بود. پنجم: احترام و محبت به همه موجودات و حیوانات در مسیر،

منصور بنانی

ب) ششم: حضور یاران روشن ضمیر، هنرمند، ادیب، ساده و بی آلایش و عاشق و دل شکسته که کودک بازیگوش درون را رها کرده بودند هفتم: سپاسگزاری و رضایت قلبی از نعمات بیکران الهی با شادی و خنده های از ته دل، که بیش از هر گفتاری سپاس انسان را از خالق منعکس می نماید. این خنده های شکر و ذوق با خنده های ناشی از موفقیت و برتری متفاوت است: به صدف مانم خندم چو مرا در شکنند کار خامان بود از فتح و ظفر خندیدن هشتم: اولین تجربه هر چیزی، مانند زائر بودن و در جمع بودن انرژی خاص خودش را دارد. نهم: حضور عشق و غیبت منطق، جابجایی مهمان و میزبان و انگار خانواده دکتر مروتی عزیز و سایر عزیزانی که قرار بود مهمان این جمع باشند خود میزبان بودند و ما را به ضیافت شگرف خمر کهن مولانا می بردند و راهنمای سفر آقا مهرداد عزیز که قرار بود میزبان باشد خود به مهمانی مثنوی می آمد و انگار مولوی خود به زیارت ما آمده بود! و... نهم: آشکار شدن نیمه تاریک وجودمان و سختی های راه و علیرغم آنها دوست داشتن و بخشیدن خودمان و دیگران و به عبارتی پذیرش همدیگر با تمامی نقاط قوت و ضعفمان که همگی انسانیم و جایز الخطا و با همه ضعفها گوهری داریم نایاب..

منصور بنانی

ج) دهم: دریا: دهمین عشق مرا بردی..!!!!!! ای دریای نیلگون و ای کوه پوشیده از برف و ای خورشید با شکوه و... مرا بخوانید به مهمانی سکوت... همه اینها از سی یا چهل مرغی که عازم قونیه بودند یک سیمرغی ساخته بود مولوی گونه و انگار فرکانس اموج سماع مولانا به پرهای این سیمرغ می خورد و آنرا به پرواز وا می داشت. سپاس فراوان ازخانواده های مروتی، حافظی، امیر علایی ، علیزاده، غلامی، میرکریمی، صابری ، چیت ساز، یوسفی، قادری، هراتی، کاوندی، جاوید پور و تک تک آنها که در سفر بودند و آنها که نبودند و نیت بودن در کنار ما را داشتند( مانند قطره و..) که چه بسا از ما نصیب بیشتری برده باشند، زیرا قدرت نیت از هر چیزی در دنیا بالاتر است. مولانا در جایی از فضیلت حسرت خوردن آن مخلص بر فوت نماز جماعت گفته: آن یکی گفتا بده آن آه را وین نماز من ترا بادا عطا باشد که همه موجودات و مخلوقات حضرت احدیت آنها که در این سفر بودند و آنها که نبودند شاد و آزاد باشند.

مهدي

... و چه لذت‌بخش بود سفر با نيک سرشتاني چون دکتر مروتي که علم و عمل را در وجودشان درآميختند و با لطف و معرفتي که داشتند، سفري خاطره‌انگيز را براي تمامي همسفران ديار قونيه آرامگاه خداوندگار طريقت عشق حضرت مولانا رقم زدند. ... و چه سعادتي نصيبم شد که دعوت رفيق شفيقم حسين صابري عزيز مرا با اين جمع پر مهر و محبت و دوست داشتني آشنا ساخت و مرا با دنيايي آشتي داد که دير زماني بود بينمان فاصله افتاده بود: دنياي شيرين شعر و ادب پارسي. ... وچه سعادتمند بودم که با يکي از مردان نيک روزگار قحط الرجال آشنا شدم. مردي که يقين دارم اگر تلاش‌هاي بي وقفه او و ديگر عزيزان نبود سفرمان اينقدر لذت‌بخش و خاطره‌انگيز نمي‌شد. او که خود را ناديده گرفت تا ديگران ديده شوند. او که شادي همسفرانش را بر شادي خود ترجيح داد و آن‌قدر محبت و ايثار کرد که در خاطرمان جاودانه شد. موجود نازنيني به‌نام مصطفي عليزاده. باشد که قدردان محبت‌هاي تمامي اين عزيزان باشيم بهــــــار 1390 مهدي هراتي

فرهاد فرید

سلام دکتر چقدر خوبید شما زیاد ازتون یاد گرفتم