گزارش جلسه هشتاد ویکم

بعداز ظهر پنجشنبه بیست و هشتم مرداد است. دو گروه از بچه ها هر یک در گوشه ای از پارک اتراق کرده اند. یک جا جمع می شویم. همان جای همیشگی. سکویی که در این 3-4  جلسه اخیر میزبان ما بوده. ساعت 4 است و کم کم آماده می شویم تا جلسه را شروع کنیم.

خانم امیرعلایی, محسن غلامی عزیز, علی پاداش,رضا میرکریمی(آره! حاج رضا میرکریمی!) آقای فیاضی و دخترشان و آقای بیگدلی هستند. دو دوست عزیز هم برای اولین بار در جمع ما حاضر هستند. آقای چیت ساز و آقای موسوی. علی مظفری هم به جمع ما اضافه می شود.

جلسه را شروع می کنیم. خانم امیرعلایی, مثنوی می خوانند؛ مثل همیشه خوب و روان. راجع به برخی ابیات توضیح مختصری داده می شود. صحبت درباره ابیات "آینه"دار (!) را موکول می کنیم به قسمت اختصاص یافته به بحث ویژه "آینه و حدیث مومن آینه مومن است". حسین صابری عزیز هم به جمعمان ملحق می شود.

با پایان مثنوی خوانی, آقای فیاضی بحث درباره حدیث مزبور را آغاز می کنند. اما ایشان مایلند که به ابیات آغازین دیباچه دفتر دوم رجوع کنند و تفسیر می کنند ابیات را با روش خودشان. انصافا برخی ابیات را بسیار عالی شرح و تفسیر می کنند. اما درباره آینه کمتر صحبت می کنند.

حالا آقای بنانی هم در جمع ماست. مشتاقانه در انتظار آغاز بحث برچسب های هویتی هستیم. عقربه های ساعت هم سریع می گذرد. دیگر فرصت نیست درباره آینه به تفصیل صحبت کنیم. چند دقیقه ای راجع به آن بحث می کنیم و باقی را موکول می کنیم به زمانی دیگر. صحبت های آقای پانویس را هم می شنویم.بچه ها از شنیدن صدای ایشان خوشحال هستند.

بحث درباره برچسب های هویتی آغاز می شود و آقای بنانی با کلامی شیوا درباره آن توضیخاتی می دهند. بچه ها همه گوشند و توجه. آقای مومنیان هم بعد از ماهها(شاید بیش از یکی دوسال) به جمع ما ملحق می شوند.

ساعت از 6 گذشته و کم کم بحث را می بندیم. قرار می شود که ساعت جلسه بعد 5 تا 7:30 باشد که به افطار هم متصل شود و همگی به فیض برسیم. یکی از دوستان با ناباوری(! البته طنازانه!) می پرسد پس افطار امروز چی!؟

جلسه بعد مثنوی خوانی, بحث درباره برچسب های هویتی و شعر مسافر را خواهیم داشت. دو جلسه ای هست که بحث مسافر طلسم شده است و فرصت نمی شود تا علی پاداش این شعر را برای اعضا شرح و تفسیر کند. اما جلسه بعد انشاله طلسمش خواهد شکست. تا بعد...

در این روزهای خوب, ما را از دعای خیر خود بهره مند سازید.

م. علیزاده

 

دانلود فایلهای جلسه:

بخش اول                                          بخش دوم

بخش سوم                                          بخش چهارم

/ 8 نظر / 7 بازدید
پانویس

متشکر آقا مصطفی از بابت گزارش و فایلهای صوتی جلسه. بنده فایلها را گوش دادم. در مورد مثنوی‌خوانی، خانم امیرعلایی زحمت کشیده‌اند. کاش ابیات را توضیح بیشتری بدهند. بخصوص در ابتدای خواندن، خیلی سریع از ابیات عبور می‌کنند. حال آنکه بحث عقاید معتزله و مرتبط با آن (در همان ابیات حدود 60 به بعد) ، جای صحبت فلسفی و معرفت‌شناسی خوبی داشت. محمد آقا نکات جالبی در دیباچه’ دفتر دوم مثنوی یافته بودند و بخوبی مطرح کردند. همچنین همانطور که شما هم در جلسه عنوان کرده‌اید، به بحث "آینه" کمتر پرداخته‌اند. امیدوارم ایشان یا شما در جلسه‌های بعد حق مطلب موضوع "آینه" را ادا نمایید. مبحث "برچسبهای هویتی" نیز بحث جذاب و سودمندی بود اما متاسفانه گویا وقت کمی برای آن باقی مانده بود. انشالله ادامه داشته باشد. در موردی هم که از من خواسته‌اید مطلبی بگویم، بروی چشم. بروی وبلاگ پانویس چیزی خواهم نوشت یا بصورت فایل صوتی برایتان خواهم فرستاد.

محسن

سلام و عرض ارادت .... . جلسه 81 با حضور دوستان روزه دار در فضای پارک طبق قرار و اطلاع رسانی قبلی با طراوت و روحیه خوبی آغاز شد و تشکر ویژه از همه دوستانی که حاضر شدند... خانم امیرعلایی و جناب علیزاده در تفسیر ابیات .. جناب فیاضی و دکتر بنانی هم در بحث ها موفق بودند .... ... نظر این حقیر اینه که با زمان بندی خاص ... وقت هر بحث با توجه به اولویتش مشخص بشه ... بحث آزاد که توسط جناب بنانی اشاره شد وقت بیشتری برای مشارکت و تبادل نظر دوستان نیاز داره ... . البته در جلسه آینده 82 .(11 شهریور).. افطاری خواهیم داشت که حتما" زمان بیشتری برای بحث ها خواهد بود . . ارادت : محسن .

اعظم ساجدی

سلام ازآشنایی با شما خیلی خوشحالم .چند روز بیشتر از این آشنایی نمی گذرد. از طریق سایت آقای پانویس شما را پیدا کردم .میخواستم درجلسه روز پنجشنبه شرکت کنم اما مشکلی برایم پیش آمد .البته به آقای پاداش هم تلفنی عرض کردم. راستی حدود سنی جلسات شما چیست؟

مصطفی

سلام خانم ساجدی خوشحال می شویم شما را در میان جمع خود ببینیم. والا بابت حدود سنی باید بگم که در جمع فکر کنم از 22-23 ساله بوده و باشد تا 55-60

مصطفی

پانویس عزیز سپاس که از راه دور حواست به جلسات خمر کهن است و راهنمایی مان می کنید. در مورد آینه - انشاله به زودی در یک جلسه مبحثی با موضوع آینه در مثنوی خواهیم داشت. اگر بشود مقاله ای هم خواهم نوشت. ت ابا نظر دوستان تکمیل شود. در مورد برچسب های هویتی هم باید عرض کنم که این موضوع موئرد علاقه همه ما هست و انشاله در جلسات آتی زمان بیشتری بهش اختصاص می دهیم. البته سریالی شدن مطلب و طول کشیدن آن باعث می شود که مطمئن شویم بیشتر از محضر آقای بنانی بهره بریم. سپاس

؟؟؟

سلام.حالانميشه جلسه بعد را 18شهريور بگذاريد که با شب قدر تلاقى نداشته باشه؟

؟؟؟

سلام.حالانميشه جلسه بعد را 18شهريور بگذاريد که با شب قدر تلاقى نداشته باشه؟

محسن

سلام و ارادت خدمت همه دوستان . جناب ؟؟؟ . با عنایت به نظر خواهی از دوستان حاضر در جلسه 81 و با توجه به رسم سالیان قبل که حداقل یک جلسه در ماه مبارک با افطاری و فرصت بیشتری در فضایی صمیمی و دوستانه داشته باشیم . روز 11 /شهریور به جهت جلسه افطاری مشخص شد که اکثریت دوستان موافق بودند ... امیدوارم که شاهد حضور جنابعالی باشیم .... البته منافاتی با شب قدر و اعمال خاص آن هم نخواهد بود.چون معمولا" از ساعات 10-11 شب مراسم احیائ شب قدر آغاز میشود.. و دوستان برنامه های خاص خودشون رو پس از افطار خواهند داشت. ... با تشکر .... محسن.