گزارش جلسه هفتاد و ششم جلسه شرح مثنوی اینترنتی

در این جلسه آقای پانویس شرح به دو حکایت کوچک اما پرمعنی از مثنوی معنوی پرداختند. متن کامل و صداهای این جلسه را از اینجا می توانید دریافت کنید:
http://www.panevis.com/molana/masnawi76.htm


1. شرح و بررسی حکایت "سؤال سائل از مرغی، سر او فاضل‌تر است یا دم او"، دفتر ششم، بیت 126
    روزی شخصی از فرد عالمی سئوال کرد: اگر یک پرنده ای روی باروی یک شهر نشسته باشد، سر او بهتر است یا دم او؟ آن عالم جواب داد: اگر سرش به سمت شهر باشد و دمش به سمت ده، سرش بهتر است. و اگر سرش به سمت ده باشد و دمش به سمت شهر، دمش نیکوتر است.
    در این حکایت، مولانا شهر را سمبل وسعت، عظمت، پاکی و خرد درنظر گرفته است و ده را، برعکس، سمبل بسته بودن، محدود بودن و جنبه های مخرب و حقیرانه‌ و غیر معنوی وجود انسان(یعنی نفس). این نوع بکار بردن سمبلهای شهر و ده در داستان مرد شهری و روستایی نیز آمده بود.
    برای شناخت یک فرد باید دید سر وی به کدام جهت است. یعنی هدف و روی حرکت زندگی وی آیا به جهت فطرت و خردمندی و سادگی و روشنی است یا به جهت نفس و جهل و بی تدبیری و پیچیدگی و تیره‌گی. این روش بررسی، بهتر از همه برای خود ما بکار می‌آید که ببینیم آیا ما رو به شهریم یا رو به ده. جهت زندگی ما به کدام سو است.
2. شرح و بررسی "قصه درویش که از آن خانه هرچه می‌خواست، می‌گفت: نیست"، دفتر ششم، بیت 1250
     روزی فرد فقیری به در خانه‌ای رفت و تقاضا کرد مقداری نان خشک یا نان تازه به او بدهند. صاحبخانه با تمسخر گفت: مگر اینجا دکان نانوایی است؟! گدا گفت: پس مقداری پیه و چربی بمن بده. جواب شنید: اینجا که قصابی نیست! گدا تقاضای کمی آرد کرد. صاحبخانه گفت: اینجا آسیاب است؟! گدا گفت: کمی آبم بده. گفت: مگر اینجا آبخوری است!؟
     فرد درویش دید هرچه می‌گوید جواب سربالا می شنود. دامن خود را بالا زد تا در خانه‌ی وی ...! صاحبخانه فریاد زد: آهای، داری چکار می‌کنی؟! درویش گفت: وقتی چیزی در این خانه وجود ندارد، وقتی این خانه جای زیستن نیست، پس جای ریستن است!!
     منظور این حکایت آنست که کسی که درونش از معنویت خالی است، مانند خانه‌ای است که هیچ چیز در آن پیدا نمی‌شود و چنین وجودی همچون ویرانه‌ای بی‌قدر است.
    "خانه" در این حکایت سمبل وجود روانی و معنوی انسان است.
     بخش سوم این جلسه که اختصاص به شرح و تفسیر غزل 2965 دیوان شمس داشت، به جلسه‌ی بعد موکول شد.
    در پایان این جلسه از طرف شرکت‌کنندگان تصمیم گرفته شد تا از این به بعد جلسات در مسنجر Woozab برگزار ‌شود. دوستانی که مایل به شرکت در این جلسات هستند، در خبرنامه عضو شوند تا اطلاعات دقیق درباره این مسنجر و جلسات، هر هفته به ایمیل آنها ارسال شود:
http://newsletter-latest.blogspot.com
^^^^^^^^^
برای دانلود کردن فایلهای صوتی این جلسه، به صفحه آرشیو مراجعه کنید:
http://www.panevis.com/molana/masnawi_archive.htm
نویسنده: خانم فرانک شیرازی

/ 0 نظر / 8 بازدید