گزارش جلسه 102 ام گروه خمر کهن

 

 خمرکهن

در یکی از زیباترین روزهای بهار وقتی از سنگینی و هیاهوی زندگی ماشینی به ستوه می آیی، وقتی از تلاشها و نرسیدنهای بی امان شبانه روزی خسته می شوی، به دنبال فضایی هستی که بتوانی در آن با خیال راحت نفس بکشی و به دیگران همراه با لبخندی واقعی بر لب بگویی: "سلام، حالِ شما!" برای دوستان، چنین فضایی در جلسات خمر کهن مهیا می شود.

یارا بهشت صحبت یاران همدم است *** دیدار یار نامتناسب جهنم است

هر دم که بر حضور عزیزی بر آوری *** دریاب کز حیات جهان حاصل آن دمست

  طبق برنامه از پیش تعیین شده، جلسه از ساعت 2:30 در محل زیبای "" پارک قیطریه "" شروع و با تاخیر کوتاهی راس ساعت 3.00 به رسمیت آغاز رسید.، هر چند هنوز جای خالی تنی چند از دوستان به وضوح رخ می نماید. جناب حسین صابری  با صدایی گرم و لحنی گیرا مثنوی را قرائت میکنند و البته  بدون مقدمه و توضیحات ابتدایی که در دل مستمعین می نشیند .: " تعریف کردن منادیان قاضی مفلس را گرد شهر" از دفتر دوم مثنوی. ایشان شرح در حین ابیات را در پیش میگیرد و به کمک حضار در بعضی از ابیات بحثهای جانبی و مطالب پر دامنه ای مطرح می شود، ولی با این وجود و البته با کمی تاخیر در وقت مقرر، داستان به پایان می رسد.

   در ادامه جلسه دوستان با آبمیوه  و شیرینی حلوایی که بمناسبت یادبود عزیز تازه درگذشته " ابوی جناب پاداش " تهیه شده بود بذیرایی شدند و ذکر فاتحه ای برای روح این بزرگ پدر ... . طی تماس و اطلاع  آقای پاداش بدلیل آنکه در منزل مهمانداری می کردند، به این جلسه نرسیدند .

 پذیرایی مقدمه ای شد برای ورود به شرح غزلی از حافظ که مدتها بود از فیض آن محروم و از دم مسیحایی جناب علیزاده مهجور بودیم و در این جلسه  حسن شروع مجدد  " شرح غزل " را به فال نیک گرقتیم. غزلی با این مطلع:

الا یا ایها الساقی ادر کاساً و ناولها  .......

تبیینات و نکته گشاییهای جناب علیزاده از یک سو و رندی و بیان آمیخته به طنز و البته نقادانه حافظ از سوی دیگر کما فی السابق مطلوب طبع مستمعین واقع می شود و چند نکته حاشیه ای که جناب علیزاده در این غزل به نقل از حافظ پژوهان گفتند، این بود که  اولین غزل حافظ این  نیست و هیچ سندی که بیانگر این باشد که مصراع دوم از یزید بن معاویه اقتباس شده، یافت نشده و این موضوع پیش از این در جلسه ای با موضوع افسانه پردازیها مطرح شده بود. 

  پس از شرح غزل، جلسه را جناب دکتر بنانی - عزیز خانواده  خمر کهن به دست می گیرند و در ادامه بحثهای گذشته، مطالب بسیار کاربردی و دقیق دیگری را در باب هویت ذهنی و جوانب مختلف در برچسب های هویتی و راههای غلبه بر اعتیاد روانی و کنترل آن بیان فرمودند. و البته که دریافتیم همگی ما دربعضی از وجوه  روانی و داشته های خود معتادیم - داداش اژ ژغال خوب غافل مشو - . در این میان بحث توضیحات خانم رحیمی در باب روانشناسی تغییر و در چارچوب اصلاح روشها و یادگیری بسیار جالب و آموزنده بود.

در ادامه بدلیل کمبود وقت بحث جالب تصویری - داستانی "" در تکاپوی معنا "" به جلسه بعد منتقل شد تا دوستان بیشتری که پیگیر این بحث هستند حاضر باشند ... و با پیشنهاد دوستان مطرح شد که در جلسات آینده وقت جلسات تا 1 ساعت اضافه شود.که به تصویب رسید.

جلسه یکصد و دوم با توجه به تلاقی با تعطیلی 3 روزه با تعداد حداقل دوستان و از نظر کیفی، بسیار غنی و پرمحتوا برگزار شد .و حضور خانم محمدی پس از مدتها جز نکات قابل توجه جلسه بود. 

حاضرین: خانمها محمدی، صادقی و رحیمی . و آقایان: صابری- قاسمی، موسوی. علیزاده، بنانی، غلامی.

غایبین بزرگ: خانمها امیرعلایی، یوسفی، جاوید پور- م. محمدی، کارگری ها و  آقایان چیت ساز، پاداش، میرکریمی، مظفری، موسوی زاده، فیاضی  و فریدزاده ...

غایبین کارت زرد گرفته : خ-امیرعلایی - یوسفی- ....   آقایان:موسوی -میرکریمی-مظفری

تکرار غیبت برای این عزیزان جریمه هایی نقدی وصوتی (مسابقات اتوبوس) را در پی خواهد داشت .....

و در نهایت تشکر بسیار فراوان ازدوستان گرامی که با توجه به بعد مسافت و مشغله فراوان در این جلسه حاضر شدند.

ارادتمند شما : محسن غلامی.....

 

/ 6 نظر / 24 بازدید
حسین

تشکر بسیار از جناب غلامی عزیز بابت گزارش خوبشان. موفق و موید باشید

مصطفی علیزاده

محسن جان سپاس بابت گزارش خوبت. "مسابقات اتوبوس" را آنها که در سفر نوروزی همراهمان بودند خوب می شناسند!! اقای میرکریمی اگر غیبتهایش بیشتر شود مرا مجبور به افشاگری می کند اقای موسوی زاده اگر باز هم غیبت کند ما را مجبور می کند که دوباره جلسه مان را در دفترشان برگزار کنیم[چشمک]

محمد

جناب غلامی عزیز لذت بردم از گزارش. دستت درست. در مورد آقای موسوی عزیز هم که جاش خیلی خالیه ، منم موافقم باید یه نقشه بریزیم براش و البته برای بقیه هم هم

ش - محمدی

سلام آقای غلامی دستتون درد نکنه که هیچ نکته ای را از قلم نیانداختید من که بعد ازد مدتها در جمع حال و هوایم عوض شد به امید دیدار

ابراهیم

با سلام آيا امكان برگزاري آنلاين براي جلسات وجود ندارد تا ما هم بتوانيم در اين جلسات شركت كنيم؟ اگر هم چنين امكاني نيست آيا مي توتنيد فايلهاي صوتي هر جلسه را در وبسايت بگذاريد ؟ سپاس فراوان