گزارش جلسه ۲۶ ام گروه

ساعت از 4:30 بعد از ظهر گذشته كه كم كم براي آغاز جلسه آماده مي شويم. آقاي پانويس زودتر از بقيه آمده. ...  امروز يك ميهمان هم داريم كه اتفاقاً معلم است؛ معلم بينش دوره دبيرستان ِ خانم كاظمي نژاد و احتمالاً به حكم معلم بودنش، حرفهاي زيادي براي گفتن دارد- به ويژه در خصوص «جبر واختيار».<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

...

بيست و ششمين جلسه گروه در حالي آغاز مي شود كه علي آقاي پاداش، عضو فعال هفته هاي اخير گروه، با اطلاع قبلي غايب است و خانم ها ناصري و كاظمي نژاد و آقاي پانويس و سامان و  بنده، حاضر.

مثنوي خواني اين هفته به عهده جناب پانويس است و ايشان با همان لحن گرم و دلنشين خود، استادانه ابيات مثنوي را، يك به يك، مي خوانند و آنجا كه لازم است توضيحي و شرحي به ابيات اضافه مي كنند.

از بيت 578 تا  بيت 630؛  ابيات را ادامه مي دهيم تا برسيم به ابيات مربوط به جبر و اختيار.

 

تو ز قرآن باز خوان تفسير بيت              گفت ايزد: ما رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْت‏

گر بپرّانيم تير، آن ني ز ماست              ما كمان و تير اندازش خداست‏

اين نه جبر، اين معنى جبّارى است        ذكر جبّارى براى زارى است‏

 

با رسيدن به ابيات مولانا در خصوص «جبر و اختيار»، حاضرين ، كه تا اين جاي جلسه سراپا ساكت و گوش به صحبتهاي پانويس بودند، نم نم وارد بحث مي شوند و بحث داغ مي گردد؛ به ويژه با توضيحات و صحبتهاي خانم ناصري.

با طرح سوالي از سوي آقا سامان در مورد يك بيت و نظر مولانا در مورد جبر و اختيار و پاسخ خانم ناصري و آقاي پانويس و ...، بحث گرم تر هم مي شود؛ اما نه هنوز به اندازه اي كه بسوزاند! بلكه مقدمه اي مي شود تا دفتر اول مثنوي را ببنديم. و بدين ترتيب با پايان مثنوي خواني، بحث پيرامون جبر و اختيار آزاد مي گردد!! و حرارت بحث، بي وقفه بالا مي رود!

در مقطعي از جلسه نمي دانم چرا خانم ناصري در يك جبهه قرار گرفت و آقا سامان و آقاي پانويس و بنده در جبهه مقابل! و البته خانم كاظمي نژاد هم كه طبق قرار قبلي مي بايست هدايت بحث را در دست بگيرند، در سكوت به سر مي برند!

خلاصه، بحث بالا مي گيرد و «اختيار»ي هاي ديروز، در جبهه «جبر»ي حاضر مي شوند! اي عجب!!

بالاخره حدود ساعت 7:10 بحث را به پايان مي بريم و با مرور برنامه هاي جلسه بعد، محل دفتر نشريه را ترك مي كنيم... تا چهارشنبه اي ديگر و گفت و گويي ديگر!

 

 

مصطفي عليزاده

جمعه 3 آذر85

/ 0 نظر / 7 بازدید