گزارش جلسه 102 ام گروه خمر کهن - خمر کهن

۱۳٩٠/۳/۱٧
گزارش جلسه 102 ام گروه خمر کهن

 

 خمرکهن

در یکی از زیباترین روزهای بهار وقتی از سنگینی و هیاهوی زندگی ماشینی به ستوه می آیی، وقتی از تلاشها و نرسیدنهای بی امان شبانه روزی خسته می شوی، به دنبال فضایی هستی که بتوانی در آن با خیال راحت نفس بکشی و به دیگران همراه با لبخندی واقعی بر لب بگویی: "سلام، حالِ شما!" برای دوستان، چنین فضایی در جلسات خمر کهن مهیا می شود.

یارا بهشت صحبت یاران همدم است *** دیدار یار نامتناسب جهنم است

هر دم که بر حضور عزیزی بر آوری *** دریاب کز حیات جهان حاصل آن دمست

  طبق برنامه از پیش تعیین شده، جلسه از ساعت 2:30 در محل زیبای "" پارک قیطریه "" شروع و با تاخیر کوتاهی راس ساعت 3.00 به رسمیت آغاز رسید.، هر چند هنوز جای خالی تنی چند از دوستان به وضوح رخ می نماید. جناب حسین صابری  با صدایی گرم و لحنی گیرا مثنوی را قرائت میکنند و البته  بدون مقدمه و توضیحات ابتدایی که در دل مستمعین می نشیند .: " تعریف کردن منادیان قاضی مفلس را گرد شهر" از دفتر دوم مثنوی. ایشان شرح در حین ابیات را در پیش میگیرد و به کمک حضار در بعضی از ابیات بحثهای جانبی و مطالب پر دامنه ای مطرح می شود، ولی با این وجود و البته با کمی تاخیر در وقت مقرر، داستان به پایان می رسد.

   در ادامه جلسه دوستان با آبمیوه  و شیرینی حلوایی که بمناسبت یادبود عزیز تازه درگذشته " ابوی جناب پاداش " تهیه شده بود بذیرایی شدند و ذکر فاتحه ای برای روح این بزرگ پدر ... . طی تماس و اطلاع  آقای پاداش بدلیل آنکه در منزل مهمانداری می کردند، به این جلسه نرسیدند .

 پذیرایی مقدمه ای شد برای ورود به شرح غزلی از حافظ که مدتها بود از فیض آن محروم و از دم مسیحایی جناب علیزاده مهجور بودیم و در این جلسه  حسن شروع مجدد  " شرح غزل " را به فال نیک گرقتیم. غزلی با این مطلع:

الا یا ایها الساقی ادر کاساً و ناولها  .......

تبیینات و نکته گشاییهای جناب علیزاده از یک سو و رندی و بیان آمیخته به طنز و البته نقادانه حافظ از سوی دیگر کما فی السابق مطلوب طبع مستمعین واقع می شود و چند نکته حاشیه ای که جناب علیزاده در این غزل به نقل از حافظ پژوهان گفتند، این بود که  اولین غزل حافظ این  نیست و هیچ سندی که بیانگر این باشد که مصراع دوم از یزید بن معاویه اقتباس شده، یافت نشده و این موضوع پیش از این در جلسه ای با موضوع افسانه پردازیها مطرح شده بود. 

  پس از شرح غزل، جلسه را جناب دکتر بنانی - عزیز خانواده  خمر کهن به دست می گیرند و در ادامه بحثهای گذشته، مطالب بسیار کاربردی و دقیق دیگری را در باب هویت ذهنی و جوانب مختلف در برچسب های هویتی و راههای غلبه بر اعتیاد روانی و کنترل آن بیان فرمودند. و البته که دریافتیم همگی ما دربعضی از وجوه  روانی و داشته های خود معتادیم - داداش اژ ژغال خوب غافل مشو - . در این میان بحث توضیحات خانم رحیمی در باب روانشناسی تغییر و در چارچوب اصلاح روشها و یادگیری بسیار جالب و آموزنده بود.

در ادامه بدلیل کمبود وقت بحث جالب تصویری - داستانی "" در تکاپوی معنا "" به جلسه بعد منتقل شد تا دوستان بیشتری که پیگیر این بحث هستند حاضر باشند ... و با پیشنهاد دوستان مطرح شد که در جلسات آینده وقت جلسات تا 1 ساعت اضافه شود.که به تصویب رسید.

جلسه یکصد و دوم با توجه به تلاقی با تعطیلی 3 روزه با تعداد حداقل دوستان و از نظر کیفی، بسیار غنی و پرمحتوا برگزار شد .و حضور خانم محمدی پس از مدتها جز نکات قابل توجه جلسه بود. 

حاضرین: خانمها محمدی، صادقی و رحیمی . و آقایان: صابری- قاسمی، موسوی. علیزاده، بنانی، غلامی.

غایبین بزرگ: خانمها امیرعلایی، یوسفی، جاوید پور- م. محمدی، کارگری ها و  آقایان چیت ساز، پاداش، میرکریمی، مظفری، موسوی زاده، فیاضی  و فریدزاده ...

غایبین کارت زرد گرفته : خ-امیرعلایی - یوسفی- ....   آقایان:موسوی -میرکریمی-مظفری

تکرار غیبت برای این عزیزان جریمه هایی نقدی وصوتی (مسابقات اتوبوس) را در پی خواهد داشت .....

و در نهایت تشکر بسیار فراوان ازدوستان گرامی که با توجه به بعد مسافت و مشغله فراوان در این جلسه حاضر شدند.

ارادتمند شما : محسن غلامی.....

 


[ پست الكترونيك ]