گزارش جلسه 59 ام - خمر کهن

۱۳۸٧/۱٠/۱۳
گزارش جلسه 59 ام

 

 

 

 این جلسه طبق برنامهء اعلام شده و با حضور دوستان، خانم امیر علایی و خانم عابدینی و آقایان غلامی، پاداش، میر کریمی و نویسندهء این گزارش، و در غیاب منظماً مکرر مدیر گروه جناب تازه داماد علیزاده، در بعد از ظهر پنجشنبه دوازدهم دی ماه برابر نخستین روز سال میلادی 2009 واقع در کافه قلمستان منطقه خوش آب و هوای درکه تهران، ساعت 2 و ربع آغاز شد.

 

    هوای کوه برخلاف گزارش های سایت های هواشناسی، بسیار عالی بود! برنامه با مثنوی خوانی از بیت 1998 دفتر اول در ادامهء داستان پیر چنگی، آغاز شد و هنگام شرح و تفسیر ابیات، در مورد موضوعاتی همچون لطافت جسم و اینکه آیا جسم انسانهای پاک زایل شدنی است یا خیر، بی جهت بودن ذات و فطرت آدمی، انواع باران معنوی، قیامت و تفسیر عرفانی آن و موضوعات حاشیه ای دیگر، صحبت و تبادل نظر شد و تا بیت 2041 خوانده شد.

 

    پس از صرف چای و شیرینی به میزبانی خانم امیر علایی، بعلت غیبت آقای علیزاده، لاجرم بحث ادامه تفسیر شعر "صدای پای آب" سهراب سپهری را به جلسه بعد موکول کرده و با طرح سئوالی مرتبط با بحث آزاد دو جلسه قبل(فیلم راز) خانم عابدینی گفتگوی آزاد این جلسه را آغاز کردند و دوستان درگیر مبحث "خوشبختی" شدند.

 

    خانم عابدینی تعریف جدیدی از "خوشبختی" ارائه دادند که هر چند با تعریف توافق شده ی قبلی گروه فرق داشت، حاوی طرح سئوالی قابل تامل بود: اگر فقط یک فرد بر روی کره زمین باشد، آیا بحث "خوشبختی" برای وی مطرح می شود؟! بعبارت دیگر: آیا اینطور نیست که بحث "خوشبختی" هنگامی مطرح می شود که انسان بخواهد خود را با دیگران مقایسه کند؟

 

    پس از این صحبت، آقای پاداش(عکاسباشی مستعفی) بحث آزاد مقرر برنامه را با توضیحات مقدماتی خود درباره صفات مومنان آغاز کردند و در توضیح سخنی از پیامبر(ص) - که مومنان آیینه ی یکدیگرند(المومن مرآت المومن) – چندین صفت را برشمردند و بحث را بدست دوستان سپردند.

    

    در پایان جلسه در محوطه ی بیرونی خنک و فرح بخش حیاط کافه قلمستان، هوایی خوردیم و گپی کوچک زدیم و از راهیان کافه های بالا، آقایان میر کریمی و پاداش جدا شدیم و بسمت میدان درکه و منزل حرکت کردیم.

 

چند نکته:

 

    1. دوستان طرحی دوفوریتی جهت اخذ تصمیماتی برای تنبیه الغایب پیشنهاد دادند که باتفاق صد در صدی آراء تصویب شد و لازم الجراء دانسته شد.

 

    2. فایل صوتی گزارش جلسه که ساکت ترین عضو این جلسه، اعنی آقای میر کریمی، اجرا نموده بودند، متاسفانه از دست رفت. لذا این گزارش نوشتاری خدمتتان ارائه شد.

 

    3. همانطور که در فایلهای صوتی جلسه (احتمالاً) خواهید شنید، بطور شگفت آوری کمترین سخنی از آقای میر کریمی بگوش نمی خورد! جز یکی دو کلمه و آن هم تنها هنگامی که بحث از مهریه می شود!! و در این امر، نشانه هایی است برای آنان که می اندیشند!

 

 

    فایلهای صوتی این جلسه در دو بخش آماده شده است، که می توانید با کلیک بر روی لینکهای زیر، آنها را دریافت کنید:

 

.: بخش اول :.                          .: بخش دوم :.

 

شادکام باشید،

 پانویس!


[ پست الكترونيك ]