خمر کهن

۱۳٩۱/٥/٢٦
اطلاعیه شماره چهار و پایانی سفر خمرکهن

اطلاعیه شماره چهار - پایانی (توصیه های پیش از سفر)

 

انشااله روز شنبه 28 مرداد ماه سومین سفر گروهی خمرکهن آغاز خواهد شد.

1- زمان حرکت، ساعت 12:45 ظهر خواهد بود و لازمست که همسفران در ساعت مقرر در ضلع جنوبی میدان آرژانتین، ابتدای خیابان بیهقی حاضر باشند. حداکثر تا ساعت یک، اتوبوس حرکت خواهد کرد.

2- با توجه به محدود بودن فضای صندوق بار اتوبوس، همسفران لازمست که از به همراه داشتن وسایل زیاد خودداری کنید. توصیه می شود که به ازای هر فرد یک چمدان کوچک یا یک ساک در نظر گرفته شود.

3- محل اقامت گروه ، هتلی در گرگان خواهد بود.

4- همسفران عزیز، حتما شناسنامه-کارت ملی همراه داشته باشند تا در اسکان در هتل مشکلی پیش نیاید. توصیه می شود که برای احتیاط دفترچه بیمه درمانی نیز همراه داشته باشند؛ البته انشاله هیچکس نیاز به استفاده از آن پیدا نکند.

 5- با توجه به اینکه زمان حرکت از تهران طوری تنظیم شده که روزۀ همسفران روزه دار حفظ شود، لذا  آن دسته از دوستانی که مسافرند یا به هر دلیلی روزه نیستند، در نظر داشته باشند که در مسیر رفت هیچ گونه پذیرایی در اتوبوس انجام نخواهد شد و خود ایشان هر چه را که نیاز و میل دارند، می توانند همراه داشته باشند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

6- مدت زمان احتمالی که تا مقصد در پیش داریم، 7 تا 8 ساعت خواهد و پیش بینی می شود که حوالی زمان افطار یا کمی پس از آن به مقصد برسیم. لذا طول زمان را در نظر داشته باشید.

در پایان از آن دسته از دوستانی که متاسفانه به دلیل کمبود ظرفیت نتوانستند همراه ما باشند، عذرخواسته و امیدواریم در سفر بعدی، با ثبت نام به موقع خود از امکان حضور برخوردار شوند و ما را مفتخر سازند.

 تلفن  09365313337 پاسخگوی سوالات احتمالی همسفران در خصوص زمان و مکان حرکت و موارد مربوطه خواهد بود.


۱۳٩۱/٥/٢۱
گزارش جلسه 128 ام و حواشی و عواقب دلچسبش!

امسال نیز سنت را بجا آوردیم...

 

هوا گرم و دم کرده است و هنوز خبری از خنکای دم افطار نیست. خب معلوم است! چون بیش از 3 ساعت تا افطار مانده است. یکی یکی دور هم جمع می شویم. ساعت پنج و نیم که می شود، جلسه را با مثنوی خوانی شروع می کنیم. بهزاد حکایت «گفتن نابینایی سائل که: دو کوری دارم» از دفتر دوم را می خواند و تفسیر می کند و بعد حکایت که تمام می شود، مولانا رجوع می کند به ادامه قصه «اعتماد کردن بر تملق و وفای خرس» و بهزاد نیز همچنان مثل همیشه، نغز و دقیق ابیات را می شکافد و توضیح می دهد.

مثنوی خوانی که تمام می شود، باب گفتگو درباره اخلاق با سوال محمدرضا گشوده می شود. چند نفری دیگر از دوستان نیز وارد گفتگوی بهزاد و محمدرضا می شوند و بحث گرم می شود. بنابراین به بهای حذف شرح غزل حافظ از برنامه، بحث را ادامه می دهیم.

خسته که می شویم. استراحتی می کنیم. استراحتی که این بار، به جبر تقویم، با اطعمه و اشربه همراه نیست. کمی از برنامه سفر می گوییم. و بعد خانم جاویدپور چهارمین قسمت از سلسله مباحث نیروی حال را آغاز می کند. محمدرضا هم همچون«بچه مرشد» جابجا وارد می شود و عنان کلام را دست می گیرد و خانم جاویدپور را یاری می رساند.

بیست دقیقه به ساعت هشت مانده است که بحث نیروی حال را به پایان می بریم و محمدرضاقاسمی از غزلیات سعدی، غزلی می خواند و درباره آن صحبت می کند.

هر که را باغچه‌ای هست به بستان نرود   هر که مجموع نشستست پریشان نرود

 

ساعت 8 که می شود، ختم جلسه را اعلام می کنیم و در کارِ سفره افطار می شویم. به جز مهمان ویژه این جلسه، یعنی دلارام کوچولو، همه گوشه ای از کار را می گیرند و کمکی می کنند. خانم ها کاسه های حلیم بادمجان را پر می کنند و با پیازداغ و کشک و نعناداغ آن را می آرایند. به خانم موسوی زادگان که زحمت تهیه حلیم بادمجان را متقبل شده، قابلمه پر را نشان می دهم و می گویم :« چقدر زیاد! برای چهل نفر است. حسابی توی زحمت افتادید» آن موقع، نمی دانستم که آن حلیم بادمجان آن قدر خوشمزه است که دو کاسه اش را هم می توان خورد!

اجاق روشن است و کتری آب روی شعله آن، منتظر غلیان است. آن طرف تر، عده ای چای می ریزند. چند نفری هم سفره می چینند. پیاله های شله زرد، سبدهای سبزی خوردن تازه و خوشرنگ(که حاصل زحمت خانم محمدی کوجک است)، نان سنگک و پنیر، خرما، بامیه و شیرینی، سفره را چندرنگ کرده است. و بعد موذن، اذان می گوید. و «قبوله باشه»

 

سنت افطاری خمرکهن را امسال نیز همانند این چندسال گذشته به جا می آوریم. جای دوستانی که هر سال دور این سفره بوده اند و خود از سنت گذاران و البته سنت گزاران و زحمت‌کشانش بوده اند، در این شب به یادماندنی خالی بود؛ ‌محسن غلامی، خانم امیرعلایی، حسین صابری، پانویس و نیز دوستان دیگری که در این ماهها و سالها در جلسات خمرکهن کنارمان بوده اند.

مصطفی علیزاده


۱۳٩۱/٥/۱۸
برنامه جلسه 128 ام

 

هر که را باغچه‌ای هست به بستان نرود   هر که مجموع نشستست پریشان نرود
آن که در دامنش آویخته باشد خاری   هرگزش گوشه خاطر به گلستان نرود
سفر قبله درازست و مجاور با دوست   روی در قبله معنی به بیابان نرود

 

پنجشنبه این هفته، برای 128 امین دور هم جمع می شویم

برنامه جلسه این هفته خمرکهن:

مثنوی خوانی-  دفتر دوم
شرح غزلی از  حافظ
سعدی خوانی
بحث و گفتگو درباره کتاب نیروی حال

پنجشنبه  19مرداد / ساعت 17

 × × ×

برای مشاهده آخرین اطلاعیه برنامه سفر گروهی خمرکهن به این صفحه مراجعه کنید.


۱۳٩۱/٥/۱٧
اطلاعیه شماره سه سفر تابستانی خمرکهن

به عزم میکده اکنون ره سفر داریم!

به اطلاع دوستان عزیز می رسانیم که ظرفیت ثبت نامی ها تکمیل شده است و دیگر امکان ثبت نام برای سفر گروهی تابستان 91 وجود ندارد . متاسفانه تعدادی اندکی از دوستان در لیست انتظار باقی می مانند تا انشاله در صورت امکان اضافه کردن ظرفیت ، به ایشان اطلاع داده شود تا ثبت نام نمایند.

 

از دوستان عزیزی که مبلغ کامل ثبت نام خود  را واریز نکرده اند در خواست می شود که حداکثر تا تاریخ 25 مرداد وجه کامل هزینه سفر را به حساب اعلام شده واریز نمایند و شماره پیگیری را اعلام نمایند.

 

مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی

 


۱۳٩۱/٥/۸
اطلاعیه شماره دو سفر تابستانی خمرکهن

برنامه تور گروه خمر کهن

گرگان، گنبدکاووس، بسطام، خرقان، جنگل ابر، بندرترکمن

28   لغایت 31  مرداد ماه

 

اطلاعیه شماره دو سفر

خوشبختانه با استقبال خوب دوستان، در حالیکه هنوز دو روز تا پایان مهلت ثبت نام باقی مانده، ظرفیت پیش بینی شده پر شد. و با توجه به اینکه هنوز دوستانی هستند که مایل به شرکت در این برنامه هستند، افزایش ظرفیت محدودی داده ایم. لذا همچنان ظرفیت موجود بوده و امکان ثبت نام تا 9 مرداد وجود دارد.

در صورتیکه دوستانی در یکی دو روز باقیمانده ثبت نام نمایند و ظرفیت اضافه شده را پر نمایند، سایر دوستان-پس از آن در لیست رزرو ثبت نام خواهند شد.

لازم به ذکر است که این سفر همانند سفر های قبلی خمر کهن، با جمعی که عمدتاً خانوادگی می باشد برگزار خواهد شد و  چندین جلسه بحث و گفتگو و مثنوی خوانی و غزلخوانی درنظرگرفته شده است

از دوستان درخواست می شود حداکثر تا 9 مردادماه با واریز مبلغ اولیه، و اعلام از طریق مسیج یا تلفن،  ثبت نام نمایند.

 

برای شرایط ثبت نام به اطلاعیه قبلی در این صفحه مراجعه نمایید


۱۳٩۱/٥/٥
دو یادداشت به بهانه سفرگروهی

دو یادداشت از محسن غلامی به بهانه برنامه سفر گروهی خمرکهن

سومین سفر گروه به منطقه زیبا و تاریخی استان گلستان و بسطام و منطقه ترکمن صحرائ اختصاص پیدا کرده که با این 3 روز و حتی 30 روز نمیتوان مکانهای تاریخی و جنگلها و آبشارهای زیبای این مناطق رو بازدید کرد...
در تهایت تلاش گروه خمر کهن و مصطفی گرامی و سایر دوستان خلاصه بازدیدی فشرده و کلی و فتح بابی است برای سفرهای تفریخی دیگر...
جنگل 1000 رنگ پاییز نهارخوران و جنگلهای افسونگر النگدره و یال کوهستانی مرکزی جهان نما .. آبشارهای کبودوال و شیرآباد و لوه و پارک جنگلی گلستان و روستاهای زیبا و بکر ترکمن صحرائ ....همه و همه .... از جاذبه های این استان زیبا است که طی این برنامه گروه شمه ای عسل گونه از آن بدست میآید....

دوستان گل در خانواده بزرگ - خمر کهن - لازم دیدم در خصوص برج قابوس و شهر زادگاهم   هم  مطالبی برای دوستان ارسال نمایم...
...
پروفسور آرتور پوپ در مورد این بنا (گنبد قابوس)
چنین نوشته‌است:
در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد بر افراشته‌است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می‌باشد و برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد.

و ویل دورانت در مورد آن نوشته‌است:
جرجان در قرن ۱۰ میلادی (عصر زیاریان) یکی از ولایت‌های بزرگ ایران بود و به امیران روشنفکر اشتهار داشت، مثل شمس المعالی قابوس وشمگیر که ابن سینا را به دربار خود خواند. این شهر گنبدی ۵۲ متری دارد.

و در پایان   حکایتی از بایزید بسطامی ...::
شنیدم که وقتی سحرگاه عید             ز گرمابه آمد برون با یزید  
یکی طشت خاکسترش بی‌خبر          فرو ریختند از سرایی به سر  
همی گفت شولیده دستار و موی    کف دست شکرانه مالان به روی  
که ای نفس من در خور آتشم         به خاکستری روی درهم کشم؟  


ارادت،محسن غلامی

× × ×

برای مشاهده اطلاعات سفر و شرایط ثبت نام به این صفحه مراجعه نمایید


۱۳٩۱/٥/۳
برنامه جلسه 127

برنامه جلسه:

مثنوی خوانی-  دفتر دوم
فیه مافیه
سعدی خوانی
بخش دوم بحث نیروی حال

پنجشنبه  5 مرداد / ساعت 16 تا 19

 

اطلاعیه سفر تابستانی گروه


[ پست الكترونيك ]