خمر کهن

۱۳٩٠/٦/٢٩
گزارش سفر تابستانی- روز اول

بنام خداوندجان وخرد

 گزارش روز اول

 سفر تابستانی گروه خمر کهن ساعت ۶ و ده دقیقه صبح چهارشنبه ٢٣ شهریور از مقابل فروشگاه شهروند در میدان آرژانتین آغاز شد. دوستان با نظم خاصی حاضر شده بودند؛ گویی بندی نامریی آنها را بهم متصل کرده و هدفی ورای یک سفر با مبدا و مقصد مشخص، انچه باید اتفاق بیفتد در فاصله این دو باید باشد

بعضی از همسفرها تازه به جمع ما ملحق شده اند. بهمین دلیل نام تک تک همسفرها را بعدا ذکر خواهم کرد. 

حوالی ساعت ٧ صبح به فرودگاه امام خمینی رسیدیم. در آنجا پانویس عزیز و میهمان تازه از سفر رسیده ایشان، خانم جمیله، به ما ملحق شدند. البته هنوز جای آقا محسن و رضا میرکریمی در جمع خالی بود.

آقا مصطفی بعد از حرکت از فرودگاه، مجدا سلام و علیکی با جمع کرده و خوش امدی به حضار گفتند و نیز از برنامه های سفر و جلساتی که خواهیم داشت؛ از اینکه، این جمع را دلیلی خاص دور هم جمع کرده و ایشان تور تخصصی به راه نیانداخته و اگر کمبودی دیده شود به این دلیل خواهد بود. و از جمع پیشاپیش عذر تقصیر خواست.

ساعت ٨:١٠ درمجموعه مهتاب، گروه برای صرف صبحانه توقف کرد. آنجا برای ٣٠ نفر تازه وارد جای خالی نداشت. آقا مصطفی با مسئول مربوطه صحبت کرد و یک سالن جنبی برای گروه در نظر گرفته شد. صبحانه خوردن و گپ و گفتگو تا ساعت ٩:٢٠ طول کشید و همین فرصت کافی بود تا آن یخ اولیه شکسته و بین اعضای گروه سر صحبت باز شود. هنگام حرکت، شیخ ما!، منظور همان پانویس عزیز، از آقا مصطفی کتاب مثنوی را خواست و ایشان با قدری جابجایی چمدانها، اخر به چمدان خود رسید و کتاب مثنوی را به شیخ داد.

حوالی ساعت ١١ به آتشکده نیاسر رسیدیم. آقای دکتر حافظی و جناب پانویس در خصوص معماری دوره ساسانی و احداث گنبد بر روی چهار ستون که از ویژگیهای آن بنا بود توضیحاتی ارائه نمودند.

البته ، اختر و باستان شناس معروف، استاد رضا مرادی غیاث آبادی معتقد است که این بنا، کارکردی تقویمی داشته و به گونه ای ساخته شده که طلوع و غروب خورشید در آغاز و میانه هر یک از فصل های سال از یکی از روزنه های آن دیده میشود.  

پس از بنای چارطاقی، غار رئیس  که به دست بشر و به منظور پناهگاه و یا مراسم مذهبی مورد استفاده قرار میگرفته، بازدید شد .البته بازدید از آن چندان آسان نبود؛ بطوریکه یکی از بازدید کنندگان بلافاصله پس از ورود به غار، خارج شد و گفت :«بوی انسان می اید!» حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

 

و عمارت کوشک، مکان بعدی بود که مورد بازید قرار گرفت. نوجوانی خوش بیان و اهل نیاسر در مورد آن کوشک چنین میگفت که زمانی (در دوره صفویه) محل سکونت والی آن دیار بوده و اینکه اطراف شهر را کوهها فرا گرفته و تنها راه ورودی شهر، دروازه های آن بوده. و چنانچه شهر مورد حمله واقع میگشت، والی از محل کوشک به غار رئیس پناه می برد. این ملک و باغات آن، بعدها در تملک ملک شعرای بهار و سپس خانم ملوک ضرابی قرار گرفته و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگنی متولی آن میباشد. بعد ازآن به دیدن آبشار نیاسر رفتیم . و سپس، حدود ساعت ٢ بعد از ظهر به سمت هتل نیاسر جایی که قبلا جناب صابری ناهار گروه را مطابق میل خود اعضا، سفارش داده بود، حرکت کردیم

از ساعت ٣ الی ۴:١۵ دقیقه صرف نهار و چای طول کشید و سپس عازم کاشان شدیم .

ساعت ۵ بعداز ظهر به باغ فین رسیدم و بازدید از آن تا ساعت ۶ ادامه داشت. بعد به خانه عامریها و سپس عباسیها رفته و این گشت و گذار تا ساعت ٨ شب ادامه داشت. سرانجام گروه خسته و بی رمق به سوی هتل رفت.

محل اسکان یک خانه تاریخی بنام احسان در مرکز شهر بود. واقعا مکانی زیبا و دلنشین است. حیاطی بزرگ با حوضی در وسط و تخت هایی در اطراف آن و اتاقهایی که پیرامون حوض در دو طبقه قرار دارند. 

نا گفته نماند به سفارش آقا مصطفی، اتاقهای مرغوب تر که از سرویس برخوردار بودند به خانواده ها و خانم ها تحویل شد و اتاقهای درجه دو به آقایان مجرد تعلق گرفت! 

دوستان به فاصله ٢ ساعت، استراحت و دوشی گرفته و مجددا حوالی ساعت ١٠:٣٠ همگی درحیاط خانه تاریخی جمع شده و شام میل کردند. شام بسیار لذیذی بود و از آن بهتر صدای گرم خانم محمدی بود که بعد از صرف شام، قطعاتی از اشعار و اثار ادبی را برای حضار خواندند.

ساعت ١١ شب بود که گروه، بحث و گفتگو خود را شروع کرد. جناب پانویس بحث را با موضوع حیرت آغاز نمود. امروز با دیدن مناظر طبیعی و آثار تاریخی انچه در ما حادث شده بود بنوعی حیرت بود. با طرح این سئوال ما را به نگاه در درون دعوت میکرد و پیدا کردن حیرتی ناشی از معرفت. جمع  وارد بحث شده و هر کس اظهار نظری میکرد. دوست خوبمان آقای صابری با رنگ و طعمی از فلسفه، تعریفی از حیرت دادند؛ اینکه برای تحیر بدنبال آن رفتن یک امر پارادوکسیکال است و باید خود حیرت بسراغ شما بیاید یا به تعبیری حیرت چیزی جز امدن اندیشه ای ورای ظرفیت ان لحظه تفکر و تعقل نیست. 

پانویس عزیز بعد از بحث برای اینکه پاسخی هم به موضوع داده باشد، داستانی از مثنوی خواند:

داستان آن شخصی که برای پیدا کردن گنج خواب میبیند که به او فرمان داده میشود محل گنج با افکندن تیر در کمان و رها کردن آن معلوم میگردد و شخص بارها اینکار را میکند ولی گنجی نمی یابد که جواب چنین می آید :

اندرین بود او که الهام آمدش               کشف شد این مشکلات از ایزدش

کو بگفتت در کمان  تیری  بنه             کی  بگفتت  که اندر کش  تو  زه

او نگفتت که  کمان  را سخت کش      در کمان نه گفت او  نه  پر  کنش

از فضولی  تو کمان  افراشتی            صنعت  قواسیی  بر داشتی

ترک این سخته  کمانی  رو  بگو          در کمان  نه گفت او نه پر کنش

چون بیفتد برکن آنجا می طلب           زو بگذار و بزاری  جو  ذهب

آنچ حقست اقرب از حبل الورید           تو فکنده  تیر فکرت را بعید

ای کمان  و  تیرها  بر ساخته             صید نزدیک و تو  دور  انداخته

هر که  دورتر  اندازتر او  دورتر             وز چنین  گنجست  او مهجورتر

فلسفی خود را از اندیشه بکشت       گو بدو  کو راست سوی  گنج

 

جلسه ساعت ١٢:٣٠ تمام  گردید و قرار شد که فردا صبح، هر کس دوست داشت تا ساعت ١١ بازار کاشان را سیاحت کرده و همگی بعد از آن به سمت ابیانه حرکت کنیم. 

 

بهزاد موسوی زادگان

 


۱۳٩٠/٦/٢٢
توصیه های پیش از سفر

 

برای مطالعه اطلاعیه شماره سه (توصیه های پیش از سفر) به این لینک مراجعه نمایید.


۱۳٩٠/٦/۱٥
برنامه جلسه صد و نهم خمر کهن

 109 امین نشست مثنوی خوانی گروه خمر کهن

 

جلسه مثنوی خوانی گروه خمر کهن، پنجشنبه این هفته هفدهم شهریور، در پارک قیطریه برگزار می گردد. برنامه این جلسه به ترتیب زیر است:

مثنوی خوانی، دفتر دوم ، داستان «حسدکردن حشم بر غلام خاص»-، حسین صابری (40دقیقه)

شرح غزلی از مولانا - آقای پانویس( 40دقیقه)

حکایتی از گلستان - آقای چیت ساز (5 دقیقه)

گفتگویی درباره فیلم "کتاب قانون" - آقای قاسمی (30 دقیقه)

ارائه توضیحاتی درباره برنامه سفر تابستانی خمر کهن

یادآوری می شود که فردا آخرین روز ثبت نام است و هیچ فردی، به هیچ عنوان پس از پایان مهلت ثبت نام ، به لیست اضافه نخواهد شد!

 

 مکان : پارک قیطریه ( دسترسی از طریق مترو ایستگاه قیطریه به آسانی میسر خواهد بود:در مجاورت ایستگاه مترو قیطریه، "ون"هایی به مقصد چیذر هستند که از مقابل پارک می گذرند)

جهت اطلاع از محل دقیق جلسه در صورت لزوم با شماره 09358065683 تماس بگیرید

زمان: پنجشنبه 17شهریور ساعت 15 الی 18


۱۳٩٠/٦/۱۳
اطلاعیه شماره دو سفر گروه خمر کهن

اطلاعیه شماره دو (( *** مهم ***))

 

 

اطلاعیه شماره دو سفر گروه خمر کهن

 

اول آنکه - دوستانی که ثبت نام نموده اند و هنوز وجه خود را به طور کامل پرداخت ننموده اند، لطفا در اسرع وقت، باقیمانده مبلغ ثبت نام را  واریز نموده و شماره حواله ها را به همراه  نام-نام خانوادگی و سن، از طریق تماس با شماره تلفن 09121506143 اعلام نمایند.

دوم - به درخواست برخی دوستان که هنوز نتوانسته برای برنامه سفر شرایط کاری خود را درست و تنظیم نمایند، با توجه به اینکه هماهنگی هایی  از رزرواسیون اتاق، با اقامتگاههای مورد نظر داشته ایم، مهلت ثبت نام را برای این هفته هم تمدید نموده ایم.

سوم - عده ای از دوستان بیان می کردند که به علت مشکلات کاری ، امکان حضور در تمام طول سفر را نخواهند داشت. تصمیم گرفته شده که دوستانی که با چنین مشکلی مواجه هستند بتوانند در بخشی از این سفر همراه گروه باشند و از برنامه ها بهره برند. بدین ترتیب که می توانند به عنوان مثال از یکروز بعد از سفر به ما ملحق شوند و یا مثلا یکی دو روز زودتر از جمع جدا شوند. بدیهیست که هزینه های اقامت و ناهار و شام آنها فقط برای روزهایی که همراه گروه هستند در نظر گرفته می شود و طبعاً هزینه پرداختی شان برای ثبت نام کمتر از بقیه خواهد بود.

این دسته از دوستان حتما می بایست در اسرع وقت، به صورت تلفنی هماهنگی لازم را با برگزارکنندگان این برنامه سفر گروه داشته باشند(09121506143)


چهارم- برنامه اقامت در نایین نیز تقریباً قطعی شده است و هماهنگی های لازم با هتل به عمل آمده است. انشاله آخرین شب اقامت ما در  نایین خواهد بود.

پنجم- برنامه های ویژه ای در نظر گرفته شده تا برای علاقمندان آثار باستانی و معماری سنتی ، این سفر بسیار مفید واقع شده و کیفیت برنامه های بازدید و گشت این سفر  و نوع اطلاعاتی که ارائه می شود، بالاتر از تورهای حرفه ای آژانس های مسافرتی باشد. در اطلاعیه بعدی ، بیشتر در این باره خواهیم گفت.


۱۳٩٠/٦/۱۱
گزارش جلسه 108

پنج شنبه سوم شهریورماه ١٣٩٠ ساعت ۴ بعدازظهر

پارک قیطریه

دوستان خمرکهنی به یمن حضور پانویس عزیز و به منظور بهره بردن از ایشان، در پارک قیطریه دور هم جمع شدند. بنا بود شروع جلسه با مثنوی خوانی آغاز گردد ولی  سخنران، حسین آقای صابری در ابتدای جلسه حضور نداشت. به همین دلیل جناب علیزاده به منظور استفاده از زمان شروع به شرح غزلی از حافظ کرد.


      به کوی میکده هر سالکی که ره دانست          دری دگر زدن اندیشه ی تبه دانست

  از میکده ای گفت که ماوای سالکان است. که اگر ره آن بیابند، در آنجا قرار گیرند و در پی اندیشه دیگر نخواهند رفت. از جام جم گفت و ارتباط آن با جام جمشید که آن جام ٧ خط داشت و هرکس به اندازه ظرفیت خود از آن جام که در برگیرنده می حقیقت است می نوشد. البته اشاره ای هم به شاهنامه و داستان بیژن و منیژه و ارتباط جام جم به آن نیز به میان آمد.

سپس از دیوانگی و ابلهی گفت که در ره سلوک حسن اعتباری است برای سالک و آن از خلق و تعلقات دوری کردن است. و اشاره ای داشت به حدیثی که : بیشتر اهل بهشت از ابلهانند  و این ابلهان همان انسانهای ساده دلی اند که در بهشت درونی هستند.

پس از شرح غزل و قرائت قطعه ای زیبا از سعدی توسط آقای چیت ساز عزیز جناب علیزاده درباره جزئیات سفر تابستانی خمر کهن توضیحاتی ارائه فرمودند.

تا اینجای جلسه هنوز شارح مثنوی نیامده و این بار پانویس عزیز رباعیاتی از مولانا برای جمع با آن نفس گرم خود خواندند و شرح کردند و آن گرمی نفس، دیگران را نیز به شوق آورد و مشارکت در بحث با همراهی دوستان شکل گرفت.
به بخش پایانی رسیدیم و حالا دیگر شارح پر قدرت ما هم آمده بود  و سعی داشت طبق برنامه زمانی شرح مثنوی را بگوید و داستان را تمام کند و چیزی را هم از قلم نیاندازد بهمین خاطر بسیار محترمانه به حضار گفت چندان وقت ندارد و مطلب برای گفتن بسیار و طلب همراهی داشت و چه زیبا میگفت خلاصه داستان پادشاه و دو غلام و درس هایی که مولانا با طرح این داستان به ما میداد.

بخش پایانی داستان از توجه مردم به دو بخشی بودن تمامی امور ، اینکه هر ظاهری ، باطنی دارد گفت و اشاره به این موضوع داشت که ای انسانها فریب ظاهر را نخورید بر اساس آن قضاوت نکنید، همانطور که پادشاه فریب غلام نیکو صورت که سمبل ظاهر بود را نخورد و پی به ارزشهای غلام گنده دهان که سمبل باطن بود ، برد.

در پایان جناب پانویس نکات نغزی از داستان را که به موضوع اندیشه بر میگردد، بیان داشته و فرمودند در اینجا مولانا به اهمیت اندیشه و فکر اشاره میکند، ولی در داستانهای دیگر به رام کردن و  به زیر آوردن اندیشه تاکید دارد

حاضرین جلسه

رضا میرکریمی، امید رفاه، محمدرضا قاسمی،محسن غلامی، میرمصطفی اسکویی، محمدرضا حافظی، حسین صابری، منوچهر کیا، علیرضا چیت ساز، بهزاد موسوی زادگان، تیرانداز، منصور بنانی، پانویس، مصطفی علیزاده

خانم ها: امیرعلایی، فزونی، کرمی، داودزاده، کلهر، ابراهیمی، بهادری، شیروانی، منصوری، فروزبخش، غفاری، نوری مهر، عربزاده، حسینی، م.محمدی، ش.محمدی، صادقی، چیت ساز

 

بهزاد موسوی زادگان

 اطلاعیه شماره دو سفر گروه خمر کهن (بسیار مهم)


۱۳٩٠/٦/٤
اطلاعیه برنامه سفر تابستانی!

سفر تابستانی خمر کهن

 

 

 

به اطلاع همراهان خوب خمر کهن می رسانیم که سرانجام تسلیم خواست دوستان شدیم و کاروان دومین  سفر گروهی خمرکهن را راه انداختیم. آقای پانویس عزیز هم در این کاروان طلایه دار خواهند بود انشاله! برنامه از این قرار است که:

صبح چهارشنبه 23 شهریور حرکت می کنیم به مقصد نیاسر. پس از ساعاتی گشت و گذار در نیاسر می رویم کاشان و پس از بازدید از چند مکان دیدنی ، شب را در کاشان خواهیم ماند.

پنجشنبه صبح می رویم ابیانه و بعد راهی اصفهان می شویم. دو سه روزی هم در اصفهان می مانیم و گشت و گذار خواهیم داشت و بعد اگر شرایطش مهیا شود، راهی نایین می شویم. تا از نارین قلعه و مسجد جامع این شهر هم بازدیدی داشته باشیم.

به امید خدا، شب یکشنبه 27 شهریور در تهران خواهیم بود.

 

خدمات و برنامه های فرهنگی:

 

 

 

اتوبوس مناسبی برای سفر از تهران تا اصفهان و بالعکس و نیز گشت های درون شهری در نظر گرفته شده.

گشت نیاسر- کاشان – ابیانه – اصفهان - نایین

صبحانه، ناهار و شام در نظر گرفته شده است.

پذیرایی در مسیر رفت و برگشت در نظر گرفته شده

و برنامه های مختلف فرهنگی شامل

بیان و شرح داستانهای برگزیده و نغز مثنوی(اقای پانویس)

شرح چند غزل از دیوان شمس(اقای پانویس)

شرح چند غزل از دیوان حافظ،

بحث های آزاد با محوریت خودشناسی

سعدی خوانی

طرح مباحثی فلسفی

طرح مباحثی پیرامون معماری سنتی اسلامی و پیشینه فلسفه و سمبولیسم آن

و ...

 

هزینه سفر:

هزینه سفر 300هزار تومان برای هر نفر( کودکان تا 7 سال –بدون تخت: 200 هزار تومان)

 هزینه سفر شامل: رفت و برگشت، 4 شب اقامت، ناهار و شام و صبحانه، پذیرایی در طول مسیر رفت و برگشت، گشت کاشان، اصفهان،ابیانه نیاسر. ورودی های اماکن دیدنی در نظرگرفته شده

ثبت نام:

متقاضیان حداکثر تا تاریخ 7 شهریورماه  با پرداخت مبلغ 300 هزار تومان برای هر نفر، به شماره کارت ذیل و ارسال شماره تراکنش و اعلام اسامی (به شماره تلفن های اعلام شده) می توانند مراحل ثبت نام را انجام داده و در لیست قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که با توجه به محدود بودن ظرفیت ثبت نام، اولویت با کسانیست که 1- زودتر ثبت نام کرده باشند. 2- سابقه حضور در جلسات خمر کهن را داشته باشند

شماره کارت: 6104332213815268  (ملت) به نام مصطفی علیزاده

شماره تلفن: 09121506143 - 09126138127

 


۱۳٩٠/٦/۱
برنامه جلسه 108 ام

برنامه 108 امین نشست مثنوی خوانی گروه خمر کهن

 

جلسه مثنوی خوانی گروه خمر کهن، پنجشنبه این هفته سوم شهریور، در پارک قیطریه برگزار می گردد. برنامه این جلسه به ترتیب زیر است:

مثنوی خوانی، دفتر دوم ، داستان «امتحان پادشاه به آن دو غلام که نو خریده بود»-بخش چهارم، حسین صابری (30دقیقه)

شرح رباعیاتی از مولانا - آقای پانویس( 30دقیقه)

حکایتی از گلستان - آقای چیت ساز (5 دقیقه)

شرح غزلی از حافظ - مصطفی علیزاده (30 دقیقه)

ارائه توضیحاتی درباره برنامه سفر تابستانی خمر کهن

 مکان : پارک قیطریه ( دسترسی از طریق مترو ایستگاه قیطریه به آسانی میسر خواهد بود:در مجاورت ایستگاه مترو قیطریه، "ون"هایی به مقصد چیذر هستند که از مقابل پارک می گذرند) جهت اطلاع از محل دقیق جلسه در صورت لزوم با شماره 09121506143 تماس بگیرید

زمان: پنجشنبه 3 شهریور ساعت 16 الی18:30

 


[ پست الكترونيك ]