خمر کهن

۱۳٩٠/۳/٢٩
برنامه جلسه 103 گروه خمرکهن
 

یکصد و  سومین جلسه مثنوی خوانی گروه «خمرکهن» پنجشنبه این هفته  (با یک هفته تاخیر) برگزار خواهد شد. برنامه این جلسه به شرح زیر است:

مثنوی خوانی - دفتر دوم. مثل آن غریبی... (بیت 739 تا 775)-خانم امیرعلایی (45 دقیقه)

فیه مافیه خوانی - خانم محمدی ( ۵ دقیقه)

بحث درباره کتاب در تکاپوی معنا(قسمت پنجم)- آقای قاسمی(٢۵دقیقه)

برچسب های هویتی- دکتر بنانی (٢۵دقیقه)

 

   برای هماهنگی جهت شرکت در جلسه و آگاهی از محل دقیق جلسه و نحوه دسترسی به آن با شماره ٠٩٣۵٨٠۶۵۶٨٣ تماس بگیرید

مکان : پارک قیطریه ( دسترسی از طریق مترو ایستگاه قیطریه به آسانی میسر خواهد بود:در مجاورت ایستگاه مترو قیطریه، "ون"هایی به مقصد چیذر هستند که از مقابل پارک می گذرند)

زمان: پنجشنبه ٢ تیر ساعت ١۴:٣٠تا ١٧:٣٠


۱۳٩٠/۳/۱٧
گزارش جلسه 102 ام گروه خمر کهن

 

 خمرکهن

در یکی از زیباترین روزهای بهار وقتی از سنگینی و هیاهوی زندگی ماشینی به ستوه می آیی، وقتی از تلاشها و نرسیدنهای بی امان شبانه روزی خسته می شوی، به دنبال فضایی هستی که بتوانی در آن با خیال راحت نفس بکشی و به دیگران همراه با لبخندی واقعی بر لب بگویی: "سلام، حالِ شما!" برای دوستان، چنین فضایی در جلسات خمر کهن مهیا می شود.

یارا بهشت صحبت یاران همدم است *** دیدار یار نامتناسب جهنم است

هر دم که بر حضور عزیزی بر آوری *** دریاب کز حیات جهان حاصل آن دمست

  طبق برنامه از پیش تعیین شده، جلسه از ساعت 2:30 در محل زیبای "" پارک قیطریه "" شروع و با تاخیر کوتاهی راس ساعت 3.00 به رسمیت آغاز رسید.، هر چند هنوز جای خالی تنی چند از دوستان به وضوح رخ می نماید. جناب حسین صابری  با صدایی گرم و لحنی گیرا مثنوی را قرائت میکنند و البته  بدون مقدمه و توضیحات ابتدایی که در دل مستمعین می نشیند .: " تعریف کردن منادیان قاضی مفلس را گرد شهر" از دفتر دوم مثنوی. ایشان شرح در حین ابیات را در پیش میگیرد و به کمک حضار در بعضی از ابیات بحثهای جانبی و مطالب پر دامنه ای مطرح می شود، ولی با این وجود و البته با کمی تاخیر در وقت مقرر، داستان به پایان می رسد.

   در ادامه جلسه دوستان با آبمیوه  و شیرینی حلوایی که بمناسبت یادبود عزیز تازه درگذشته " ابوی جناب پاداش " تهیه شده بود بذیرایی شدند و ذکر فاتحه ای برای روح این بزرگ پدر ... . طی تماس و اطلاع  آقای پاداش بدلیل آنکه در منزل مهمانداری می کردند، به این جلسه نرسیدند .

 پذیرایی مقدمه ای شد برای ورود به شرح غزلی از حافظ که مدتها بود از فیض آن محروم و از دم مسیحایی جناب علیزاده مهجور بودیم و در این جلسه  حسن شروع مجدد  " شرح غزل " را به فال نیک گرقتیم. غزلی با این مطلع:

الا یا ایها الساقی ادر کاساً و ناولها  .......

تبیینات و نکته گشاییهای جناب علیزاده از یک سو و رندی و بیان آمیخته به طنز و البته نقادانه حافظ از سوی دیگر کما فی السابق مطلوب طبع مستمعین واقع می شود و چند نکته حاشیه ای که جناب علیزاده در این غزل به نقل از حافظ پژوهان گفتند، این بود که  اولین غزل حافظ این  نیست و هیچ سندی که بیانگر این باشد که مصراع دوم از یزید بن معاویه اقتباس شده، یافت نشده و این موضوع پیش از این در جلسه ای با موضوع افسانه پردازیها مطرح شده بود. 

  پس از شرح غزل، جلسه را جناب دکتر بنانی - عزیز خانواده  خمر کهن به دست می گیرند و در ادامه بحثهای گذشته، مطالب بسیار کاربردی و دقیق دیگری را در باب هویت ذهنی و جوانب مختلف در برچسب های هویتی و راههای غلبه بر اعتیاد روانی و کنترل آن بیان فرمودند. و البته که دریافتیم همگی ما دربعضی از وجوه  روانی و داشته های خود معتادیم - داداش اژ ژغال خوب غافل مشو - . در این میان بحث توضیحات خانم رحیمی در باب روانشناسی تغییر و در چارچوب اصلاح روشها و یادگیری بسیار جالب و آموزنده بود.

در ادامه بدلیل کمبود وقت بحث جالب تصویری - داستانی "" در تکاپوی معنا "" به جلسه بعد منتقل شد تا دوستان بیشتری که پیگیر این بحث هستند حاضر باشند ... و با پیشنهاد دوستان مطرح شد که در جلسات آینده وقت جلسات تا 1 ساعت اضافه شود.که به تصویب رسید.

جلسه یکصد و دوم با توجه به تلاقی با تعطیلی 3 روزه با تعداد حداقل دوستان و از نظر کیفی، بسیار غنی و پرمحتوا برگزار شد .و حضور خانم محمدی پس از مدتها جز نکات قابل توجه جلسه بود. 

حاضرین: خانمها محمدی، صادقی و رحیمی . و آقایان: صابری- قاسمی، موسوی. علیزاده، بنانی، غلامی.

غایبین بزرگ: خانمها امیرعلایی، یوسفی، جاوید پور- م. محمدی، کارگری ها و  آقایان چیت ساز، پاداش، میرکریمی، مظفری، موسوی زاده، فیاضی  و فریدزاده ...

غایبین کارت زرد گرفته : خ-امیرعلایی - یوسفی- ....   آقایان:موسوی -میرکریمی-مظفری

تکرار غیبت برای این عزیزان جریمه هایی نقدی وصوتی (مسابقات اتوبوس) را در پی خواهد داشت .....

و در نهایت تشکر بسیار فراوان ازدوستان گرامی که با توجه به بعد مسافت و مشغله فراوان در این جلسه حاضر شدند.

ارادتمند شما : محسن غلامی.....

 


۱۳٩٠/۳/۸
برنامه جلسه 102 گروه خمرکهن


یکصد و  دومین جلسه مثنوی خوانی گروه «خمرکهن» پنجشنبه این هفته برگزار خواهد شد. برنامه این جلسه به شرح زیر است:

مثنوی خوانی - دفتر دوم. بخش سوم و آخر داستان تعریف کردن منادیان قاضی مفلس را گرد شهر( ٣۵ دقیقه) حسین صابری

شرح غزلی از دیوان حافظ (٣٠ دقیقه)مصطفی علیزاده

برچسب های هویتی- دکتر بنانی(حدود ٢۵دقیقه)

بحث درباره کتاب در تکاپوی معنا(قسمت پنجم)- آقای قاسمی(٢٠ دقیقه)

 

  برای هماهنگی جهت شرکت در جلسه و آگاهی از محل دقیق جلسه و نحوه دسترسی به آن با شماره ٠٩٣۵٨٠۶۵۶٨٣ تماس بگیرید

مکان : پارک قیطریه ( دسترسی از طریق مترو ایستگاه قیطریه به آسانی میسر خواهد بود:در مجاورت ایستگاه مترو قیطریه، "ون"هایی به مقصد چیذر هستند که از مقابل پارک می گذرند)

زمان: پنجشنبه ١٢خرداد ساعت ١۴:٣٠تا ١٧


۱۳٩٠/۳/٢
گزارش جلسه صد و یکم

 

   جلسه صد و یکم از سری نشستهای گروه خمر کهن، این بار در زیر سایه مطبوع یکی از آلاچیقهای پارک قیطریه. دمای هوا معتدل، سایه خنک، آلاچیق وسیع، معاشران گرد آمده و گوشها در انتظار، در انتظار شنفتن، شنفتن "کلمه"، حکمتهایی که خدای لم یزلی بر لسان بزرگانی چون مولوی و حافظ و سعدی و . . . روان ساخته که واسطگانند برای رساندن پیام به ما، که گوش جان بسپاریم بدان، که "ثقل سامعه" را به یکسو نهیم و بشنویم درس چگونه زیستن را، که رها شویم از زنجیرها، که بازمان داشته اند از نفس کشیدن، که وبال جانمان شده اند، که میروند تا چراغ درونمان را خاموش کنند، که اگر خاموش شوند مصداق آن آیه کریمه خواهیم شد که: "ذهب الله بنورهم و ترکهم فی ظلمات لا یبصرون"(بقره/17)، آری، بزرگ نعمتیست مخاطب "کلمه" واقع شدن، پنجره های درون را گشودن و ورود هوای تازه را به ساحت جان خوش آمد گفتن.

 

   اعضای خمر کهن یکی پس از دیگری بر سر جلسه حاضر می شوند. فتح باب گفتگو، با جناب قاسمی است تا در تکاپوی معنا بودنمان را، در کتاب "در تکاپوی معنا" پیگیری کنند. داستان "کرم راه راهی" که از آنچه هست ناخرسند است، وضع موجودش را بر نمی تابد و تن به جستجویی می دهد که سرانجامش روشن نیست، و پای در بحری می نهد که ساحلش به دید نیست. در میانه راه،  همراهی می یابد، یک "کرم زرد"، و در معیت او طی طریق میکند به سوی ناپیدا کرانه. در کشاکش قصه، محمد رضا قاسمی عزیز، با مو شکافی مثال زدنی و با استمداد از اشعار حافظ و مولانا، نمادهای داستان را برای حضار بر آفتاب می اندازد.

 

   پس از داستان کرم ره جوی، نوبت به سعدی شیرین سخن می رسد تا با نوای دل نشین و شوق انگیز جناب چیت ساز، مشک و عطر هوش ربای حکایات گلستانش را با لطافت هوای اردیبهشت در هم آمیزد و مستمعین را به وجد آرد، خداوند سبزی و خرمی گلستان را پاینده، و آن را از تاراج لشکر خزان محفوظ بداراد.

 

   اما در این میان کابوس عجوزه ای به نام "هویت فکری" دست از دامن سالکان نمی شوید، فلذا سالک را بایسته آن است که همواره مترصد احوال خود باشد، که مبادا عجوزه، خود را در قالب نو عروسی بیاراید و روز رهرو را شب دیجور کند. دکتر منصور بنانی این بار نیز همچون روزهای گذشته با ظرافت و دقت تمام، عوامل موثر در استمرار حیات هویت فکری را بیان نمودند و با شناساندن ابعاد مختلف بروز و ظهور آن، مستمعین را از در افتادن بر دام چنین دیوی بر حذر داشتند، دامی که گاه حتی با سر و روی زیبا و چهره دل فریب، پرنده خوشبختی را از ما می رباید و به دست صیاد جهل می سپارد. "یوسفا کم رو سوی آن گرگ خو".

 

   با اتمام سخنان دکتر بنانی نوبت پذیرایی می رسد که تنی چند از دوستان زحمت آن را کشیده اند و بدین واسطه فرصتی فراهم می شود تا حضار نفسی تازه کنند و خود را برای شنیدن ابیات نغز مثنوی معنوی آماده سازند. فرجه تفریح کمی به درازا می کشد، فلذا فرصت مثنوی خوانی تقلیل می یابد.

 

   داستان "آن مفلس حریصی که ندای افلاسش را در شهر جار زدند"، که تاب هم سلولیهایش از شکمبارگی او به طاق آمده بود و شکایتش پیش قاضی بردند و قاضی او را آبرو رفته رها کرد تا مگر بر فقر درونش آگاه شود و چاره کار کند.  حسین صابری با تذکر این نکته که فرصت کم است، قرائت و تفسیر ابیات را می آغازد و همراه با نکته گشاییهای آقای فیاضی، در موعد مقرر – و البته با نا تمام ماندن داستان - صحبت را تمام میکند.

 

   در آخر جلسه، پیشنهاد مسافرت به دریاچه اوان قزوین از طرف مصطفی علیزاده مطرح می شود و تعدادی از حضار قرارهای لازم را می گذارند.

 

حاضرین: خانمها صادقی، جاوید پور، فزونی، کرمی، یوسفی و آقایان چیت ساز، بنانی، فیاضی، فریدزاده، قاسمی، کبودوندی، پاداش، خسروی، علیزاده،صالحی، بیات زاده، صیدی و صابری و...

غایبین: خانمها امیر علایی، خواهران محمدی، خواهران کارگری، آقاجانی و آقایان محسن غلامی، موسوی زاده، میرکریمی و مظفری و ...

" والسلام"  

   حسین صابری

 

 


[ پست الكترونيك ]