خمر کهن

۱۳۸٩/۳/۳٠
پست های برگزیده وبلاگ - 2
درسی از مثنوی-(۲): عشق
یکشنبه، ٢۵ شهریور ۱۳۸۶تاریخ یادداشت:

 

عشق‌هایى کز پى رنگى بُوَد                       عشق نبوَد، عاقبت ننگى بوَد

 

 از دوستان گرامی درخواست می شود تا نظر خود را در مورد این بیت(حتی در یک جمله) بیان نمایند

چراغ اول رو هم خودم روشن می کنم! (م.علیزاده)

 

دوام و اصالت عشق، وابسته به ماندگاری و اصالت معشوق است؛ اگر معشوق، ماندگار و زوال‌ناپذیر باشد، آن عشق نیز هیچ‌گاه از بین نمی رود و یا از شدت آن کم نمی شود.

 بنابراین عشق هایی که به دلیل زیبایی ظاهری معشوق به وجود آمده باشد، با از بین رفتن زیبایی وی(به سبب پیری، بیماری،...) رو به سستی و زوال می نهد. پس، این عشق نیست؛ بلکه صورت پرستی و هوس بازی است و سرانجام روزی به رسوایی می انجامد؛ چرا که عاقبت معلوم خواهد شد که آن «عاشق» دروغ گو و صورت‌پرست بوده و در عشق خود راستین نبوده است

پیام ها:

مترسک
عشق را آلوده به رنگ های تصنعی نکنیم!
ناشناس
چه موضوع های آسونٍ سختی برای نظر خواهی. نمی دونم که چی هست و هیچ ذهنیتی هم از گفته ها و نوشته ها برای اینی که شما از زمینی و آسمونی اش می گید ندارم و نساختم. چون وقتی یک ذهنیتی ازش پیدا می کنی دیگه فقط منتظری به همون شکلی که تو ذهنت هست خودش رو نشون بده و بعد نتیجه اش این می شه که مثلا می گیم آلوده اش نکنیم یا می گیم زمینی اش اینجوری هست و آسمونی اش اونطوری. چرا؟ چون با اون چیزی که تو ذهنمون از گفته ها و شنیده ها که زبان شعر هم زبان بعضی از این گفته ها و نوشته ها بوده مقایسه اش می کنیم.

به همین خاطر هم ‌ذهنم رو از هر چی تعریف از این کیفیت خالی کردم یک کیفیت هست و چون هیچ معیاری ندارم نمی دونم الان با من هست یا نه ولی...ادامه اش رو دیگه نمی تونم به نوشته بیارم
عارفه
در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد
عشق پیدا شد و اتش به همه عالم زد
Vahdat11
تلاشی که در پی کسب زر و زور و تزویر باشد عشق نیست
بنظر من عشق های پی رنگ هوس است که به اشتباه عشق نام گرفته

۱۳۸٩/۳/٢٤
برنامه جلسه 77 ام گروه
برنامه جلسه هفتاد و هفتم

روز پنجشنبه  ٢٧خرداد ماه، جلسه ای دیگر از سری نشستهای شرح مثنوی گروه خمر کهن برگزار می گردد.

برنامه این جلسه به شرح زیر است:

مثنوی خوانی دفتر اول- توسط  خانم امیر اعلایی - ادامه داستان خدو انداختن کافر بر روی حضرت علی

لینک دانلود به شرح زیر می باشد

فیه مافیه خوانی- مصطفی علیزاده


بحث آزاد با موضوع "خرافات" - آیه مربوط به سحر - حسین صابری

وَاتَّبَعُواْ مَا تَتْلُواْ الشَّیَاطِینُ عَلَى مُلْکِ سُلَیْمَانَ وَمَا کَفَرَ سُلَیْمَانُ وَلَکِنَّ الشَّیْاطِینَ کَفَرُواْ یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَکَیْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى یَقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلاَ تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَآرِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلاَ یَنفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُواْ لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِی الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْاْ بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ کَانُواْ یَعْلَمُونَ ﴿۱۰۲﴾بقره

دوستان عزیز و کسانی که در این خصوص این آیه، نظر یا اطلاعاتی دارند، به گروه ارسال نمایند.

 برای هماهنگی جهت شرکت در جلسه با شماره 09121506143 تماس بگیرید:

 زمان: پنجشنبه 27/3/٨٩ راس ساعت ١۵

مکان: پارک طالقانی تهران(بزرگراه حقانی)


۱۳۸٩/۳/۱٥
گزارش جلسه هفتادو ششم گروه

روز پنجشنبه - هفتاد وششمین نشست گروه خمر کهن برگزار شد. تعداد حاضرین جلسه زیادتر از همیشه بود؛ به طوریکه در نیم ساعت اول جلسه و تا زمانیکه جای مناسبتری پیدا کنیم، دچار مشکل کمبود جا بودیم.

حاضرین جلسه عبارت بودند از:

آقایان: محسن غلامی،بیگدلی، محمد(بیداد)، علی پاداش،خسین صابری،حامد دشتکی،علیزاده و یک دوست خوش صدایی که دهن آواز هم برایمان خواند و اما نامشان را فراموش کرده ام(!!) و رضا میرکریمی( که نیم ساعت پایانی جلسه به ما ملحق شد)

خانم ها: امیراعلایی، کارگری، لیلا،معینی،

جلسه بسیار خوبی بود که حاشیه خوشمزه فراوانی هم داشت. به علت بحث هایی که پس از مثنوی خوانی و درباره مثنوی در گرفت، فرصت نشد که فیه مافیه بخوانیم.

چندنفر از دوستان برای اولین بار در جلسه حاضر می شدند.

دوستی که ظاهرا تبحری در فال ورق داشتند در جلسه حاضر بودند و سوالاتی درباره کیفیت و اعتبار این فال از ایشان پرسیده شد. همچنین خانمی که ایشان هم ظاهرا توانایی و قدرت ضمیرخوانی دارند هم به صورت تلفنی در جلسه حاضر شدند (!) و چند سوال درباره توانایی شان از وی مطرح شد.(این خانم نسبتی هم با یکی از اعضای گروه دارند که نمی دانم که آیا مأذون هستم که بگویم یا خیر!)

در کل جلسه بسیار خوبی بود...

...تا جلسه ببعد که شاید هفته بعد باشد. 

علیزاده

 

دانلود فایلهای جلسه:

بخش اول                                                   بخش دوم

بخش سوم                                                 بخش چهارم


۱۳۸٩/۳/۱٠
برنامه جلسه هفتاد و شش

روز پنجشنبه  ١٣ خرداد ماه، جلسه ای دیگر از سری نشستهای شرح مثنوی گروه خمر کهن برگزار می گردد.

برنامه این جلسه به شرح زیر است:

مثنوی خوانی دفتر اول- توسط  خانم امیر اعلایی - و آقای پانویس(حضور مجازی)

لینک دانلود به شرح زیر می باشد

http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar1/sh164/

http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar1/sh165/

http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar1/sh166/

بخش ۱۶۴ - خدو انداختن خصم در روی امیر المؤمنین علی کرم الله وجهه و انداختن امیرالمؤمنین علی شمشیر از دست

بخش ۱۶۵ - سال کردن آن کافر از علی کرم الله وجهه کی بر چون منی مظفر شدی شمشیر از دست چون انداختی

بخش ۱۶۶ - جواب گفتن امیر المؤمنین کی سبب افکندن شمشیر از دست چه بوده است در آن حالت

 

فیه مافیه خوانی- مصطفی علیزاده


بحث آزاد با موضوع "خرافات"  - علی پاداش

بحث پایانی خرافات در خصوص فال و فالگیری و آیه : زیر می باشد لطفا دوستان عزیز و کسانی که در این خصوص مطلب می دانند حضور داشته باشند.

خواهشمندیم دوستانی که فال و فال گیری اطلاعاتی دارند حتما شرکت کنند

در ضمن در خصوص آیه : دوستان نظرات خود را بیان کنند

 

وَاتَّبَعُواْ مَا تَتْلُواْ الشَّیَاطِینُ عَلَى مُلْکِ سُلَیْمَانَ وَمَا کَفَرَ سُلَیْمَانُ وَلَکِنَّ الشَّیْاطِینَ کَفَرُواْ یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَکَیْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا یُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى یَقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلاَ تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَآرِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَیَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلاَ یَنفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُواْ لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِی الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْاْ بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ کَانُواْ یَعْلَمُونَ ﴿۱۰۲﴾

و آنچه را که شیطان[صفت]ها در سلطنت‏سلیمان خوانده [و درس گرفته] بودند پیروى کردند و سلیمان کفر نورزید لیکن آن شیطان[صفت]ها به کفر گراییدند که به مردم سحر مى‏آموختند و [نیز از] آنچه بر آن دو فرشته هاروت و ماروت در بابل فرو فرستاده شده بود [پیروى کردند] با اینکه آن دو [فرشته] هیچ کس را تعلیم [سحر] نمى‏کردند مگر آنکه [قبلا به او] مى‏گفتند ما [وسیله] آزمایشى [براى شما] هستیم پس زنهار کافر نشوى و[لى] آنها از آن دو [فرشته] چیزهایى مى‏آموختند که به وسیله آن میان مرد و همسرش جدایى بیفکنند هر چند بدون فرمان خدا نمى‏توانستند به وسیله آن به احدى زیان برسانند و [خلاصه] چیزى مى‏آموختند که برایشان زیان داشت و سودى بدیشان نمى‏رسانید و قطعا [یهودیان] دریافته بودند که هر کس خریدار این [متاع] باشد در آخرت بهره‏اى ندارد وه که چه بد بود آنچه به جان خریدنداگر مى‏دانستند (۱۰۲)

 برای هماهنگی جهت شرکت در جلسه با آقای پاداش تماس بگیرید:
09329302519

 

زمان: پنجشنبه ١۶/٢/٨٩ راس ساعت ١۵

مکان: پارک طالقانی تهران(بزرگراه حقانی)


[ پست الكترونيك ]