خمر کهن

۱۳۸٦/۱/٢٤
گزارش جلسه ۳۴

گزارش جلسه سی و چهارم گروه

 

امان از این "سر درد" که بی موقع و بی‌خبر  از راه رسید و دست نوازشگر(!)ش را روی سر این حقیر کشید! اما برای از دست ندادن اولین جلسه گروه خمر کهن در سال 86، 3- 4 قرص مسکن کارگر می افتد. یاعت حوالی 4:30 است و در دفتر نشریه آفتاب حاضریم...بسم الله...

 

اولین جلسه گروه در سال جدید خورشیدی، با کمی تاخیر آغاز می شود؛ سرکار خانم اصفهانیان و علی آقا قبلاً اطلاع داده اند که امکان حضور در جلسه را ندارند. ذخیره صندوق گروه هم، ته کشیده و شاید به همین دلیل آقا سامان پذیرایی امروز را مختصر از همیشه ترتیب داده اند؛ آقا سامان، سر کیسه را شل کن، بی زحمت!

 

نشست سی و چهارم با تبادل نظر اعضا در مورد انتخاب فیلم(از ژانر سینمای معناگرا) جهت نقد و بررسی در جلسات گروه، شروع می شود و پس از ارائه پیشنهادهایی از جمله «پری»، «فرانچسکو»، «چه رویاهایی می آیند» و « بهار، تابستان، پاییز، زمستان و دوباره بهار»، فیلم اخیر با نظر اکثریت انتخاب می شود تا در جلسه‌ی 36-ام گروه( دو جلسه بعد) بررسی و تحلیل شود.

مثنوی‌خوانی این جلسه را آقا سامان بر عهده دارند؛ داستان «شیر و نخچیران» از دفتر اول مثنوی با قرائت ابیات 900 تا 947 آغاز شده و توضیحاتی در مورد داستان و همچنین سبک قصه پردازی مولانا در مثنوی ارائه می گردد. ضمن خواندن و شرح ابیات توسط سامان، جا‌به‌جا ، کامنت هایی از سوی سایر حاضرین ارائه می شود.

از نکات بسیار حائز اهمیت در این جلسه، فعالیت شدید و خستگی‌ناپذیر(!) موبایل آقا سامان بود!! بارش بی‌وقفه «تماس» و « SMS» در آسمان آفتابی آقا سامان! برادر، راستش را بگو! چه خبره!؟

پس از اتمام مثنوی خوانی، قطعه ای از فیه‌مافیه توسط نگارنده این سطور خوانده می‌شود و توضیحاتی مختصر ارائه می‌گردد که با توضیحات به‌جا و مفید آقای پانویس و آقا مهدی، مطلب به پایان ‌می‌رسد.

با تعیین برنامه‌های جلسه بعد، نشست سی‌و‌چهارم گروه خمر کهن به پایان می‌رسد. و البته به برکت حضور در جمع باصفا و صمیمی بر و بچه های خمر کهن، سر درد این حقیر هم رو به بهبودی می‌گذارد.

 

 

مصطفي عليزاده

جمعه 24 فروردین 86


۱۳۸٦/۱/۱٩
برنامه جلسه ۳۴ ام گروه

برنامه جلسه سی‌وچهارم گروه خمر كهن

 

با سلام  و عرض تبریک به مناسبت آغاز سال نو و میلاد پیامبر اسلام

 

اولین جلسه گروه خمر کهن در سال 86، چهارشنبه اين هفته، 22 فروردین ماه ، ساعت 16:30، در دانشگاه اميركبير برگزار خواهد شد.(قرار بود که از این جلسه، مکان تشکیل نشست به پارک طالقانی منتقل شود، که جهت احتیاط در مورد وضعیت آب‌و‌هوایی، این جلسه نیز در دانشگاه برگزار می شود)   موضوعات اين جلسه عبارتند از:

 

مثنوی خوانی/ دفتر اول- بيان توكل و ترك جهد گفتن نخجيران به شير- ابیات 900 تا 947 / سامان قدیانی

فیه ما فیه خوانی/ مصطفی علیزاده

 

دوستاني كه براي اولين بار قصد حضور در جلسه را دارند، جهت هماهنگي و كسب اطلاعات بيشتر، تلفني تماس بگيرند تا هماهنگي لازم به عمل آيد.

 

زمان جلسه: چهار‌شنبه، 22 فروردین ماه، از ساعت 16:30 الي 18:30

مكان جلسه: دانشگاه اميركبير، دانشكده معدن و متالورژي – دفتر نشريه آفتاب

 به اميد ديدار دوستان اهل دل در جمع كوچك و صميمي رندان بلاكش(خمر کهن)


۱۳۸٦/۱/۱٧
میلاد پیامبر رحمت مبارک!

 

محمد کافرینش هست خاکش 
 هزاران آفرین بر جان پاکش
 
  
چراغ افروز چشم اهل بینش 
طراز کار گاه آفرینش
 


۱۳۸٦/۱/۱٢
تفسير ابيات خوانده شده در بخش مثنوي‌خواني جلسهء سي و دوم گروه خمر کهن

 

       شرح ابیات این نشست را طبق معمول از  CD جامع مثنوي معنوي برداشته‌ایم. این تفسیر مربوط به ابیات 840 الی 899 از دفتر اول مثنوی است.  این شرح از کتاب شرح مثنوی شریف بقلم مرحوم فروزانفر است. با شرح این ابیات، مرحوم فروزانفر جلد اول شرح خود بر مثنوی را باتمام می‌رساند.

 .: براي خواندن شرح اين ابيات اينجا کليک کنيد :.

 [ پست الكترونيك ]